Jednym z warunków przyznania dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia się żywego dziecka oraz jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka jest pozostawanie kobiety w ciąży pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu (art. 9 ust. 6 oraz art. 15b ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych). Pozostawanie pod opieką lekarską winno być stwierdzone zaświadczeniem lekarskim (art. 9 ust. 7 oraz art. 15b ust. 6 ustawy), którego wzór został określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Nowelizacja ustawy doprecyzowuje, że zaświadczenie o pozostawaniu pod opieką medyczną może być wystawione zarówno przez lekarza, jak i przez położną.

Na podstawie art. 9 ust. 8 ustawy Minister Zdrowia (w porozumieniu z ministrem do spraw zabezpieczenia społecznego) określił w rozporządzeniu z dnia 18 września 2009 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka (Dz. U. Nr 163, poz. 1305) formę opieki medycznej sprawowanej nad kobietą nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzór zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego pozostawanie kobiety pod opieką medyczną. W rozporządzeniu tym minister wprowadził m. in. wymóg przeprowadzenia przynajmniej jednego badania lekarskiego w każdym trymestrze ciąży. Nowelizacja ustawy dokonuje zmiany przepisu upoważniającego, co powoduje tym samym utratę mocy obowiązującej powyższego rozporządzenia z dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej.

W okresie przejściowym, tj. do dnia 31 grudnia 2011 r., warunki przyznania dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia się żywego dziecka oraz jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka będą złagodzone. Przysługiwać bowiem będą, jeżeli osoba uprawniona przedstawi zaświadczenie lekarskie (lub wystawione przez położną) potwierdzające co najmniej jedno badanie kobiety w okresie całej ciąży. Warunkiem jest, by badanie było wykonane przez lekarza ginekologa lub położną (art. 3 ustawy zmieniającej ).

Przy okazji ustawodawca naprawia również błędy poprzedniej nowelizacji, w skutek której uprawnieni do otrzymania świadczeń nie otrzymali ich (chociaż i nowe przepisy są nieprecyzyjne). Powodem odmowy wypłacenia świadczeń było z reguły nieprzedstawienie zaświadczenia, o treści wymaganej przez rozporządzenie, o pozostawaniu pod opieką medyczną najpóźniej od 10 tygodnia ciąży.

W oparciu o art. 4 ust. 2 ustawy nowelizującej matka lub ojciec dziecka, którym odmówiono wypłaty świadczenia z powodu braku zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego pozostawanie pod opieką medyczną, albo pozostawiono ich wniosek bez rozpatrzenia, mogą złożyć kolejny wniosek o wypłatę należnego im świadczenia. Ten przepis dotyczy więc osób, które złożyły wniosek o wypłatę dodatku lub zapomogi, ale zostało im to odmówione (wszczęto postępowanie i wydana została decyzja administracyjna) lub wniosek nie został rozpatrzony.

Natomiast zgodnie z art. 4 ust. 1 nowelizacji , matce lub ojcu dziecka przysługuje prawo złożenia wniosku o wypłatę dodatku do zasiłku lub jednorazowej zapomogi, jeżeli przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej nie otrzymali tych świadczeń. Przepis ten można więc rozumieć w ten sposób, że obejmuje on wszystkie przypadki, które nie zostały objęte treścią art. 4 ust. 2 ustawy zmieniającej tj. dotyczy w szczególności osób, które nie złożyły wniosku w ogóle czy w sprawie których postępowanie nie zostało zakończone.

W obu powyższych przypadkach warunkiem przyznania świadczeń osobom uprawnionym jest złożenie wniosku w terminie najpóźniej 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej (art. 4 ust. 3). Niezwykle istotnym warunkiem jest również przedstawienie zaświadczenia lekarskiego lub wystawionego przez położną, które potwierdzi odbycie co najmniej jednego badania kontrolnego w okresie całej ciąży u lekarza ginekologa lub położnej.

Ustawa z dnia 5 marca 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 50, poz. 301) weszła w życie z dniem ogłoszenia, tj. 31 marca 2010 r.


Pisaliśmy o tym również:
Aby otrzymać becikowe potrzebne jest zaświadczenie lekarskie
Jedno badanie wystarczy by dostać becikowe

_______________________________________________________________________________________________________________

Zachęcamy do zapoznania się z książką autorstwa Grzegorza Wierczyńskiego pt. "Redagowanie i ogłaszanie aktów normatywnych. Komentarz".Na polskim rynku wydawniczym jest to najobszerniejsze, a w przypadku komentarza do ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych - jedyne opracowanie dotyczące zasad redagowania i ogłaszania aktów normatywnych.
Książka dostępna jest w ofercie internetowej księgarni profinfo.pl