Zawód asystenta rodziny istnieje w Polsce od niedawna. Osoba zatrudniona na tym stanowisku powinna pomagać rodzinom będącym w trudnej sytuacji życiowej m.in. w zdobywaniu umiejętności prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego, w edukacji członków rodziny a nawet w poszukiwaniu pracy. Jednak nie każdy może zostać asystentem rodziny i przede wszystkim nie każdy się do tego nadaje. – To zdecydowanie zawód dla ludzi z poczuciem misji.


Idealny kandydat na to stanowisko powinien posiadać dużą wiedzę o rodzinie, dziecku i problemach z wychowaniem, dorastaniem i pielęgnacją, a także na tematy dotyczące osób dorosłych: uzależnienia, konflikty, rozwody, bezrobocie i prawne aspekty wszystkich tych sytuacji. Dodatkowo powinien być asertywny, silny psychicznie, otwarty i łatwo nawiązywać kontakty – uważa Jolanta Korczowska z wrocławskiej firmy ForUnit, która specjalizuje się w rekrutacjach. Wszystkie te wymagania sprawiają, że zatrudnienie najlepszej osoby na stanowisku asystenta rodziny bywa trudniejsze niż rekrutacja na menedżereskie stanowisko w dużej korporacji.


Nie tylko wykształcenie

Aby zostać asystentem rodziny, trzeba spełniać kilka wymogów formalnych. Przede wszystkim należy wykazać się wykształceniem wyższym na kierunku pedagogika, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie lub praca socjalna. Ustawa nie wyklucza również osób z innym wykształceniem. O pracę mogą ubiegać się również osoby z wyższym wykształceniem w innym kierunku lub z wykształceniem średnim, uzupełnionym o odpowiednie szkolenia. Ci kandydaci muszą wykazać się dodatkowo odpowiednim stażem pracy z dziećmi lub rodziną. Jednak sprawdzenie wymogów formalnych to tylko początek rekrutacji.

Niestety, instytucje zatrudniające asystentów rodziny, często ograniczają się do ogłoszenia otwartego naboru i wyłonienia kandydata spełniającego wymagania formalne, nie sprawdzając dokładnie czy rzeczywiście będzie potrafił odnaleźć się w nowych obowiązkach. – Asystent rodziny jest kimś innym niż kurator czy pracownik socjalny. To tak naprawdę musi być przyjaciel rodziny, który nie tylko doradza w różnych kwestiach, ale również bardzo często występuje w jej imieniu w różnych instytucjach – mówi Renata Osowska z ForUnit i dodaje, że dlatego niezbędne jest dogłębne zbadanie kompetencji danego kandydata, aby mieć pewność m.in. jak reaguje na sytuacje kryzysowe, czy potrafi wywierać wpływ, jak radzi sobie z tworzeniem planów. – Istotą tego zawodu są ludzie. Dlatego wybranie odpowiedniego kandydata jest tak bardzo ważne w funkcjonowaniu tej instytucji, która tak naprawdę dopiero raczkuje w naszym kraju – przekonuje psycholog biznesu z ForUnit. Dzięki rozwojowi branży HR, samorządy mają nieco ułatwione zadanie. Rynek oferuje narzędzia, które pozwalają wyselekcjonować, przebadać i wybrać osobę najbardziej odpowiadającą stawianym wymaganiom.

Praca z pasją

Z całą pewnością jednym z kryteriów nie może być chęć zarobienia dużych pieniędzy. Minimalne wynagrodzenie zasadnicze na stanowisku asystenta rodziny wynosi 1,4 tys. zł. I zazwyczaj nie jest wyższe. Jednak jest to zawód misyjny, pomocowy a więc trzeba to po prostu chcieć robić a pieniądze nie mogą być ku temu jedyną motywacją bo bardzo szybko zaliczy się wypalenie zawodowe. Asystent rodziny to również idealne rozwiązanie dla osób, które chciałyby zmienić pracę lub zostały do tego zmuszone, np. nauczyciele. Dla osób nieposiadających odpowiedniego wykształcenia organizowane są specjalne szkolenia, które pozwolą później na podjęcie pracy w tym zawodzie. Niektóre uczelnie wyższe stworzyły nawet specjalne kierunki kształcące przyszłych asystentów rodziny.

@page_break@

O CO MOGĄ SPYTAĆ NA ROZMOWIE?:

Jednym z elementów rekrutacji jest wywiad kompetencyjny. W przypadku asystenta rodziny, jedną z głównych kompetencji powinna być m.in. wysoce rozwinięta asertywność. Jak zatem rekruter może to sprawdzić? – Asystent rodziny jest wyjątkowym zawodem. Dlatego, osoby wyłaniające najlepszego kandydata, powinny posługiwać się specjalnie opracowanym pakietem rekrutacyjnym, w którym znajdą się pytania do badania kompetencji oraz sprawdzające je testy. Do tego kandydat może np. otrzymać opis jakiegoś przypadku i zostać poproszony o zaprojektowanie optymalnych w opisanej sytuacji działań – mówi Jolanta Korczowska psycholog biznesu z ForUnit, specjalizująca się w rekrutacjach.

Przykładowe pytania:

1. Proszę opisać sytuację ze swojego życia, gdy udzielenie wsparcia, pomocy innej osobie wymagało od Pani/Pana zorientowania się w jej potrzebach, emocjach (Chcemy wiedzieć jak rozpoznaje potrzeby i przejawia empatię w kontaktach z innymi ludźmi).

2. Proszę sobie wyobrazić sytuację, która wymaga przekazania podopiecznemu informacji o odebraniu mu świadczeń socjalnych z powodu złamania warunków kontraktu. Jak Pan/Pani o tym powie? (Gdy chcemy sprawdzić w jaki sposób się komunikuje czy jest otwarty i bezpośredni w przekazywaniu informacji także w trudnych sytuacjach)