Jest to druga aktualizacja, zatwierdzonego przez rząd po raz pierwszy 16 grudnia 2003 r., „Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych” (KPOŚK). Dokument, w którym określono plan inwestycyjny w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej, jaki Polska musi zrealizować w celu osiągnięcia wymaganych efektów ekologicznych, pierwszy raz aktualizowany był w 2005 r. Co najmniej raz na cztery lata istnieje obowiązek dokonania aktualizacji programu, pierwsza dotyczyła roku 2004.
Zgodnie z przewidywaniami, dzięki realizacji aktualizacji programu, do 2015 r. systemy kanalizacyjne i oczyszczalnie ścieków będą obsługiwać 28,7 mln mieszkańców, w tym prawie całą ludność miejską i ok. 60 proc. wiejskiej. Żeby tego dokonać wspomniane 30,1 mld zł zostanie przeznaczone na realizacje 1313 inwestycji umieszczonych na liście priorytetowej AKPOŚK 2009.
Wybudowane zostanie 30 641 km sieci kanalizacyjnej, a zmodernizowane kolejne 2 883 km. Ponadto planuje się budowę 177 całkiem nowych oczyszczalni ścieków i rozbudowę lub modernizację 569 już istniejących. Gminy będą mogły liczyć na otrzymanie unijnych dotacji do inwestycji nawet w wysokości 50-60 proc. kosztów.
Wszystkie te działania mają na celu przybliżenie Polski do spełnienia standardów unijnych w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Duże aglomeracje w największym stopniu zanieczyszczają środowisko wodne, dlatego duży nacisk kładzie się na inwestycje w gospodarkę ściekową właśnie w tych miejscach. Szacuje się, że poprzez spełnienie wymogów prawnych, zarówno polskich jak i europejskich, stawianych oczyszczaniu ścieków w aglomeracjach, Polska uzyska odpowiedni stan czystości głównych rzek i istotnie ograniczy odprowadzanie substancji biogennych do Bałtyku.
Źródło: www.kprm.gov.pl