Jak podała w środę rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Siedlcach Krystyna Gołąbek, z ustaleń śledztwa wynika, iż w 2009 r. Roman P. zawarł z firmą z siedzibą w Łukowie umowę na wykonanie modernizacji strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zbuczynie. W umowie tej strony ustaliły termin realizacji robót na okres od 30 czerwca do 3 sierpnia 2009 r. , wiedząc, że usługa ta została wykonana prawie trzy lata wcześniej.
Jednocześnie – według śledczych - wójt polecił swojemu podwładnemu z Wydziału Inwestycji Urzędu Gminy, Kazimierzowi Ł., sporządzenie protokołu odbioru robót zgodnie z powyższą umową oraz opisanie na fakturze VAT wystawionej przez firmę Zbysława B., że przedmiotowe roboty zostały wykonane zgodnie z zawartą umową.
Roman P. został oskarżony także o to, że w październiku 2010 r., działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w kwocie ponad 43 tys. zł przez firmę świadczącą usługi w zakresie robot drogowych, przekroczył swoje uprawnienia w zakresie gospodarowania mieniem komunalnym gminy.
Według śledczych b. wójt Zbuczyna zawarł z tą firmą umowę na wykonanie drugiego etapu przebudowy dróg gminnych za kwotę ponad 286 tys. zł, akceptując zakres robót określonych w kosztorysie stanowiącym integralną część umowy. Roman P. wiedział przy tym, że roboty w takim zakresie nie mogą być wykonane, ponieważ nie zrealizowano w całości pierwszego etapu prac, co było niezbędne, by wykonać drugi etap inwestycji w zakresie określonym w umowie.
Akt oskarżenia objął także naczelnika Wydziału Inwestycji Urzędu Gminy Jarosława J. oraz pracownicę wydziału Emilię L., którzy zostali oskarżeni o przekroczenie uprawnień.
Przestępstwo przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, stanowiące działanie na szkodę interesu publicznego, jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech. W przypadku, gdy sprawca dopuszcza się takiego czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, do lat 10.