Prezydent podpisał trzynaście ustaw, w tym m.in. nowelę Prawa Ochrony Środowiska, powołującą do życia spółkę Polskie Domy Drewniane, która zajmie się budową mieszkań. Jej kapitał zakładowy to co najmniej 50 mln zł, spółka zajmie się budowaniem drewnianych nieruchomości mieszkalnych, zarządzaniem nimi oraz prowadzeniem innej działalności związanej z energooszczędnym budownictwem drewnianym i infrastrukturą towarzyszącą.

Państwowa spółka wybuduje drewniane domy pod wynajem>>

Zerowa akcyza na gaz do silników spalinowych

Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym dotyczą wprowadzenia zerowej stawki akcyzy dla gazu ziemnego przeznaczonego do napędu silników spalinowych. Wprowadzenie zerowej stawki akcyzy na gaz LNG i CNG ma być bodźcem do rozwoju infrastruktury gazowej.

Wkrótce zerowa akcyza na gaz do silników spalinowych>>

Prezydent podpisał również zmiany w przepisach ustaw o podatku rolnym, podatkach i opłatach lokalnych oraz podatku leśnym. Dotyczy to nieruchomości, z których korzystają przedsiębiorcy w związku z posadowieniem na nich infrastruktury służącej do przesyłania albo dystrybucji płynów, pary, gazów lub energii elektrycznej oraz infrastruktury telekomunikacyjnej.

Prywatni właściciele działek zapłacą niższy podatek>>

Wyższe opłaty za parkowanie w centrach miast

Nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, uchwalona przez Sejm na początku lipca, umożliwiają miastom, które mają powyżej 100 tys. mieszkańców, tworzenie tzw. „śródmiejskich stref płatnego parkowania". Znowelizowana ustawa zakłada natomiast, że cena za pierwszą godzinę może wzrosnąć do 9,45 zł.

Kolejna z podpisanych ustaw – zmiany w prawie zamówień publicznych - odsuwa w czasie obowiązek pełnej elektronizacji w odniesieniu do postępowań o udzielenie zamówienia.

Obowiązek prowadzenia w tych postępowaniach komunikacji zamawiającego z wykonawcami wyłącznie przy użyciu środków komunikacji elektronicznej wejdzie w życie  stycznia 2020 r., a nie  18 października 2018 r. Do tego Urząd Zamówień Publicznych zapowiada pełne wdrożenie centralnej Platformy e-Zamówień, z którą zintegrowane będą Portale e-Usług.

Przesunięcie pełnej elektronizacji przetargów już w Senacie>>

Sankcja za ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa

Prezydent podpisał również nowelizację ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, dostosowującą przepisy do prawa unijnego. Wprowadza ona dodatkowe sankcje za ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa.

Znikną też stanowiące, że jedynie przez 3 lata po ustaniu stosunku pracy pracownik ma zakaz ujawniania, wykorzystania i przekazywania tajemnic przedsiębiorstwa. Dyrektywa nie przewiduje bowiem żadnych ograniczeń czasowych dla takiej ochrony.

Sejm uchwalił ustawę o ochronie tajemnicy przedsiębiorstwa>>

Na liście podpisanych ustaw znalazły się również:

  1. Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
  2. Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o referendum lokalnym oraz ustawy o referendum ogólnokrajowym.
  3. Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo prasowe.
  4. Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o Służbie Ochrony Państwa.
  5. Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o ratyfikacji Porozumienia między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Estońską o zmianie i zakończeniu obowiązywania Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Estońską o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji, sporządzonej w Warszawie dnia 6 maja 1993 r.
  6. Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Mongolią o zabezpieczeniu społecznym, podpisanej w Warszawie dnia 24 stycznia 2018 r.
  7. Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia efektywności prowadzonych działań kontrolnych w zakresie niektórych rynków rolnych