Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które przygotowało projekt, celem regulacji jest kompleksowe unormowanie działalności parków narodowych jako form ochrony przyrody oraz podmiotu instytucjonalnego (podmiot zarządzający formą ochrony przyrody). W związku z tym projekt przewiduje zadania, zasady działalności oraz organizację parków narodowych. Zawiera także normy prawne odnoszące się do" poprawy nadzoru nad funkcjonowaniem parków narodowych”.
Cena promocyjna: 149.25 zł
|Cena regularna: 199 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Centralny zarząd nad parkami
Ten ostatni cel ma być realizowany w ten sposób, że Polskie Parki Narodowe mają być nadal nadzorowane przez ministra właściwego do spraw środowiska, ale bezpośredni nadzór nad parkami narodowymi będzie sprawował Generalny Dyrektor Polskich Parków Narodowych. - W związku z tym, że będzie się on zajmował wyłącznie sprawami parków narodowych, nadzór nad tymi podmiotami, których obecnie 23, ulegnie zwiększeniu - można przeczytać w uzasadnieniu projektu.
Więcej pieniędzy dla parków?
Projekt zakłada, że parki narodowe byłyby w większym stopniu niż dotychczas finansowane z budżetu państwa, miałyby też zapewnione automatyczne dofinansowanie z Funduszu Leśnego. Obecnie kwota środków z Funduszu Leśnego dla parków narodowych jest uznaniowa. Wynika ona m.in. ze złożonych przez parki wniosków dotyczących prowadzenia działań ochronnych metodami gospodarki leśnej na swoim terenie, a pieniądze z Funduszu mogą być przeznaczone jedynie na takie działania. Po zmianach w prawie ma się to zmienić i parki mają mieć środki również na inne zadania.
Czytaj także: Szykuje się zaostrzenie kar za przestępstwa przeciwko środowisku>>
Wszystkie regulacje w jednej ustawie
Resort środowiska podkreśla, że jeśli ustawa zostanie uchwalona, to będzie to pierwszy projekt dedykowany parkom narodowym. Do tej pory przepisy dotyczące parków narodowych regulowała przede wszystkim ustawa o ochronie przyrody. Natomiast różne przepisy dotyczące funkcjonowania parków narodowych zawarte są w ponad 100 aktach prawnych.
Nowa ustawa ma też zmienić status pracowników parków narodowych - instytucja Polskie Parki Narodowe byłaby służbą, do której mieliby należeć pracownicy polskich parków. Jej zadaniem byłaby m.in. ochrona polskiej przyrody oraz jej promocja za granicą.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.