Rząd Francji zakazał w piątek ze skutkiem natychmiastowym instalowania i używania tzw. aplikacji rozrywkowych, w tym TikToka i Netflixa, na telefonach służbowych urzędników państwowej służby cywilnej - poinformował dziennik „Le Figaro”, powołując się na ministerstwo cyfryzacji.

- Francja idzie w ślady Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii i Belgii, które w imię ostrożności zakazały używania TikToka na telefonach komórkowych urzędników państwowych i członków swoich rządów – komentuje „Le Figaro”.

Czytaj: Kanada, USA i KE zakazują urzędnikom korzystania z TikToka>>

Tymczasem polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oświadczyło, że nie planuje żadnych zmian w komunikacji poprzez media społecznościowe, które obejmują również Facebooka, Instagrama i Twittera. A Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na antenie Radia Maryja zasugerował, że decyzje UE „mają podłoże polityczne. - Kiedy chcemy powiedzieć, że coś jest potencjalnie niebezpieczne, powinniśmy mieć dobre dowody- stwierdził. Cieszyński potwierdził, że Polska zwróciła się do Komisji o przedstawienie technicznych powodów uzasadniających ich decyzję.

Czytaj też: Używanie sprzętu firmowego przez pracowników - nowy komentarz w LEX >>

Czytaj: Kanada, USA i KE zakazują urzędnikom korzystania z TikToka>>

 

 

W Polsce nie ma rekomendacji

Obecnie w Polsce nie ma jednoznacznych rekomendacji w sprawie zakazu korzystania z TikToka - powiedział pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. - Analizujemy różnego rodzaju chińskie technologie czy produkty telekomunikacyjne. Sprawdzamy, czy produkty telekomunikacyjne, mamy do czynienia z firmami, które funkcjonują w bardzo konkretnym reżimie prawnym - zaznaczył pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.
Zwrócił uwagę, że chińskie prawo nakazuje firmom telekomunikacyjnym kooperację z miejscowymi służbami. - A zatem te technologie, które są produkowane przez chińskie giganty telekomunikacyjne muszą być traktowane jako coś bardziej ryzykownego niż te technologie, które nie mają takiego bagażu ryzyka - podkreślił Żaryn.

Z kolei rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina, odpowiadając na pytanie w kontekście decyzji łotewskiego MSZ - przekazał, że pracownicy polskiego resortu dyplomacji nie mają zakazu korzystania z TikToka.

Szostak Ada: Różnorodność i inkluzja na platformach cyfrowych >>

Sprawdź w LEX: Czy kwota ryczałtu za używanie komputera prywatnego do celów służbowych wchodzi do podstawy wynagrodzenia urlopowego i chorobowego? >>>

Sprawdź w LEX: Jak powinna wyglądać umowa z pracownikiem dotycząca korzystania z prywatnego komputera do celów służbowych, aby wypłacany ekwiwalent nie podlegał opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych? >>>

 

Cena promocyjna: 152.09 zł

|

Cena regularna: 169 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 118.29 zł