To kolejne działania Solidarnej Polski, do której należą Warchoł i Romanowski oraz całego kierownictwa resortu sprawiedliwości w związku z zapowiedzią włączenia polityki leśnej do unijnej kompetencji współdzielonej.
W styczniu br. Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię w sprawie zmiany traktatów, która przeniosłaby leśnictwo z kompetencji krajowych do tzw. kompetencji dzielonych między UE a państwa członkowskie. Do zmiany traktatów konieczna jest jednomyślna zgoda wszystkich państw Wspólnoty.
Polskie władze przeciwne
Od początku polski rząd i politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują ten projekt, a w awangardzie tego oporu jest Solidarna Polska oraz zdominowane przez polityków tej partii kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości.
Czytaj: Rząd nie chce unijnego nadzoru nad polityką leśną>>
- Rada Ministrów przyjęła uchwałę w obronie polskich lasów. Stoimy na stanowisku, że leśnictwo i gospodarka leśna powinny pozostać w wyłącznej gestii poszczególnych krajów członkowskich UE - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki. - Rząd Prawa i Sprawiedliwości i Ministerstwo Klimatu i Środowiska dbają o ten najcenniejszy zielony zasób Polski. Zrównoważone zarządzanie lasami może pomóc ograniczyć wylesianie i degradację przyrody, przywrócić zdegradowane obszary naturze oraz zapewnić materiały odnawialne, a ludziom miejsca pracy - zaznaczył Morawiecki. - Polskie lasy w polskich rękach to gwarancja zielonego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń! - dodał premier.
Czytaj w LEX:
Nadleśnictwa jako podatnicy VAT >
Zasady udostępniania lasów - sankcje za wykroczenia i przestępstwa dokonywane w lesie >
Lasy Skarbu Państwa oddane w użytkowanie wieczyste lub przekazane do użytkowania >
Odpowiedzialność za powstanie szkody w lasach >
Cena promocyjna: 199 zł
|Cena regularna: 199 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 139.29 zł
- Z mojej inicjatywy dzisiaj Rada Ministrów przyjęła stanowisko w obronie polskich lasów. Lasy to nasze dobro narodowe i to leśnicy wiedzą jak o nie zadbać. Propozycje KE w tym zakresie byłaby niszcząca polskie lasy. Polskie lasy w polskich rękach na zawsze - napisała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
- Będziemy bronić polskich lasów przed działaniami Unii Europejskiej, która chce przejąć zarząd nad lasami i doprowadzić do negatywnych skutków dla polskiej gospodarki leśnej - zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. I dodał, że plany urzędników unijnych zmierzają do tego, aby Polacy nie mogli wchodzić do co trzeciego - mniej więcej ujmując - polskiego lasu. - Takie są ideologiczne założenia urzędników brukselskich. Nie ma na to naszej zgody- oświadczył Ziobro.
- Jeśli Unia Europejska położy swoją łapę na polskie lasy, doprowadzi to do drastycznego spadku dochodów, które czerpie Polska - mówił minister. Wskazał, że 3 proc. PKB to dochód płynący z gospodarki leśnej. "Będziemy twardo bronić interesu naszego leśnictwa - powiedział szef MS.
Komentarz: Lasy w Polsce też partyjne, więc wara Unii od nich>>
Będą zbierać podpisy pod projektem ustawy
- Powołaliśmy komitet społeczny, którego zadaniem jest zebranie 100 tys. podpisów pod projektem ustawy, która ma temu zapobiec – powiedział w sobotę w Zamościu Romanowski dodając. Tłumaczył, że projekt "ma na celu ochronę tego najważniejszego dla nas dziedzictwa, jakim są polskie lasy". Jak podał, z akcją zbierania podpisów można się zapoznać w mediach społecznościowych, w wielu miejscach w Polsce i u leśników.
Sprawdź w LEX: Kto przygotowuje inwentaryzację stanu lasu dla lasów stanowiących własność Skarbu Państwa? >