W Ocenie Skutków Regulacji projektu opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Legislacji wyjaśniono, że rekomendowanym rozwiązaniem jest nowelizacja rozporządzenia w zakresie uzupełnienia katalogu sposobów identyfikacji i uwierzytelnienia w ePUAP o certyfikat wydawany użytkownikowi publicznej aplikacji mobilnej (mObywatel), który umożliwia identyfikację elektroniczną osoby. W efekcie użytkownik będący w posiadaniu zaufanego urządzenia, jakim jest jego telefon, i aplikacja mObywatel, będzie mógł w sposób bezpieczny skorzystać z usług administracji publicznej.

- Cyfryzacja kolejnych obszarów życia publicznego to priorytet naszego rządu – zapewnił premier Mateusz Morawiecki, który jest także ministrem cyfryzacji, w liście do uczestników konferencji „Kompetencje przyszłości – rozwój polskiej cyfryzacji”, która w piątek odbywa się na Politechnice Wrocławskiej. Sprawy, które jeszcze kilka lat temu wymagały fizycznej obecności w urzędzie teraz możemy załatwić kilkoma kliknięciami w smartfonie. Konsekwentnie dążymy do tego, aby liczba e-usług stale rosła – napisał.

Czytaj także: Administracja publiczna i samorządy wdrożą kolejne e-rozwiązania>>

Premier przypomniał przy okazji takie rozwiązania jak: twój e-pit, elektroniczne wnioski o 500 plus i 300 plus, e-zwolnienia, e-recepty czy dowód z warstwą elektroniczną. - Kluczem do tych wszystkich narzędzie jest profil zaufany, z którego korzysta już kilkanaście milionów Polaków. W sumie od początku roku już ponad 1,2 mln osób założyło swój profili zaufany, z czego jedną trzecią stanowią obywatele Ukrainy – zauważył szef rządu. W tym kontekście wymienił również aplikację mObywatel, która umożliwia posiadanie w telefonie cyfrowych wersji dokumentów.

 

E-usługi a RODO
-30%

Małgorzata Ciechomska

Sprawdź  

Cena promocyjna: 62.3 zł

|

Cena regularna: 89 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 71.2 zł