Ustawa o europejskich partiach politycznych i europejskich fundacjach politycznych dotyczy zapewnienia możliwości stosowania w Polsce rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ws. statusu i finansowania europejskich partii politycznych (EPP) i europejskich fundacji politycznych (EFP).
Według tego rozporządzenia europejska partia polityczna to organizacja realizująca program polityczny na szczeblu europejskim i zrzeszająca partie krajowe. Musi być zarejestrowana przez Urząd ds. Europejskich Partii Politycznych i Europejskich Fundacji Politycznych, działający przy Parlamencie Europejskim.
Natomiast europejska fundacja polityczna to organizacja powiązana z europejską partią polityczną, wspierająca i uzupełniająca jej cele; fundacja musi być również zarejestrowana przez wspomniany Urząd. Europejska partia polityczna może mieć tylko jedną formalnie z nią powiązaną europejską fundację polityczną.
Ustawa określa tylko procedurę rejestracyjną (ewidencyjną) i wykreślania z ewidencji tych podmiotów; nie przyznaje im uprawnień partii politycznych lub stowarzyszeń określonych np. w Kodeksie wyborczym lub ustawach referendalnych. Ustawa przewiduje, że do europejskich partii politycznych będą stosowane niektóre przepisy ustawy o partiach politycznych, a do europejskich fundacji politycznych - niektóre przepisy ustawy - Prawo o stowarzyszeniach.
Warto przeczytać: Europejskie partie i fundacje będą mogły działać też w Polsce
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.