Opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji dokument nakreśla nowe ramy prawne regulujące pobyt około sześciu tysięcy brytyjskich obywateli, którzy mieszkają w Polsce, po planowanym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i utraty przez nich statusu obywateli UE.
Projekt zakłada, że od momentu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej o północy z 29 na 30 marca br., mieszkający w Polsce Brytyjczycy będą mieli 12 miesięcy, czyli do 30 marca 2020 roku, na potwierdzenie swoich praw przez otrzymanie pozwolenia na pobyt czasowy lub pobyt stały na terenie kraju. Wnioski zarejestrowane po tym terminie nie będą rozpatrywane.
Prawo do złożenia aplikacji będą mieli wszyscy Brytyjczycy, którzy legalnie przebywali na terenie Polski do dnia wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz członkowie ich rodzin, nawet jeśli nie są obywatelami Wielkiej Brytanii: małżonkowie oraz dzieci (do 21 roku lub pozostający na utrzymaniu) i rodzice (pozostający na utrzymaniu).
Czytaj: Brexit zmienia kierunki migracji zarobkowej Polaków>>
Wnioski w tej sprawie będą rozpatrywane przez urzędy wojewódzkie z prawem odwołania się do Urzędu ds. Cudzoziemców. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji, zainteresowany otrzyma kartę pobytu ze specjalną adnotacją "Brexit", wskazującą na nabycie jej w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Projekt przewiduje zachowanie m.in. prawa do pobytu i pracy na takich zasadach jak obywatele polscy, ale nie obejmuje dostępu do systemu emerytur, które będą prawdopodobnie uregulowane w osobny sposób, a także dyskutowanej na poziomie politycznym kwestii ewentualnego wzajemnego zachowania częściowych praw wyborczych w wyborach lokalnych.
- Proponowane zapisy umożliwią kontynuację dotychczasowej działalności zawodowej bez przeszkód wynikających z utraty statusu obywateli UE lub członków ich rodzin korzystających do tej pory ze swobody przemieszczania się na terytorium Polski - czytamy uzasadnieniu do projektu ustawy.