Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko sześciu byłym pracownikom szczecińskich placówek Idea Bank. To jeden z procesów w głośnej sprawie dotyczącej obligacji GetBack. Wśród oskarżonych są osoby, którym zarzuca się oszukanie kilkunastu klientów banku nawet na kwoty rzędu kilku milionów złotych. Obrońcy wskazują, że próby pociągnięcia do odpowiedzialności szeregowych pracowników banku są całkowicie bezpodstawne.

Pracownicy Idea Banku banku oskarżeni

- Organy odpowiedzialne za kontrolę tego typu instrumentów finansowych nie miały żadnych zastrzeżeń co do działalności GetBack. Na jakiej podstawie szeregowy pracownik miałby zatem przewidzieć, że oferowane w banku obligacje są zwykłym oszustwem? - zaznacza Michał Gajda, obrońca jednej z oskarżonych. Jego klientka nie przyznaje się do winy, złożyła obszerne wyjaśnienia w sprawie, szczegółowo opisując zakres posiadanych przez pracowników informacji dotyczących oferowanych przez bank produktów, a także stosowane mechanizmy ich sprzedaży.

To nie przekonało śledczych, którzy zarzucają jej i pięciu innym pracownikom Idea Banku doprowadzenia klientów banku do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości poprzez wprowadzenie ich w błąd co do właściwości oferowanych im instrumentów finansowych, gwarancji zysku oraz bezpieczeństwa. To przestępstwo z art. 286 k.k. zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 10.

Czytaj także: ​
Kolejny akt oskarżenia przeciwko spółce Getback>>
Ruszył proces w sprawie afery GetBack>>

Ludzie oszukani na kwotę 2,5 mld złotych

Afera zaczęła się w połowie kwietnia 2018 roku od komunikatu giełdowego, w którym GetBack poinformowało o rozmowach z Polskim Funduszem Rozwoju oraz PKO BP dotyczących finansowania na kwotę 250 mln zł. Obie instytucje natychmiast zdementowały te informacje, a obrót akcjami GetBacku został zawieszony. Gdy do gry wkroczyła Komisja Nadzoru Finansowego, okazało się, że w spółce oraz firmach z nią współpracujących dochodziło do oszustw na wielką skalę. 

Mowa o fałszowania sprawozdań finansowych, wyprowadzaniu pieniędzy, czy missellingu - za sprawą którego poszkodowani zostali klienci GetBack. To celowe wprowadzanie w błąd konsumentów w celu nabycia przez nich nabycia usług finansowych, które nie odpowiadają ich potrzebom. Pokrzywdzonych jest prawie 10 tys., a poniesione przez nich straty są szacowane na 2,5 mld zł. Wspomniany Idea Bank został wpisany na listę ostrzeżeń publicznych KNF w listopadzie 2018 roku.

Pierwsze, przygotowawcze posiedzenie w tej sprawie, po którym ruszy przewód sądowy, odbyło się w środę przed Sądem Okręgowym w Szczecinie.

 

Cena promocyjna: 17.8 zł

|

Cena regularna: 89 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł