Nowe izby wprowadziła ustawa z 3 kwietnia br. o Sądzie Najwyższym. Pod koniec czerwca Senat wybrał 13 ławników do SN, trwa wybór sędziów. W obu nowych izbach zgodnie obwieszczeniem prezydenta jest 36 wakatów. Do Izby Dyscyplinarnej zgłosiło sie 91 prawników (na 16 miejsc), do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - 68. Krajowa Rada Sądownictwa zajmie się opiniowaniem tych kandydatur dopiero we wrześniu.
Problemem skargi na przewlekłość
Sędziowie SN od początku sygnalizowali, że problemem mogą być skargi na przewlekłości postępowania. W myśl ustawy mają one być rozpatrzone w ciągu najwyżej dwóch miesięcy. Dlatego, by zapobiegać "wtórnej przewlekłości", rozważano oddelegowywanie do tych konretnych spraw sędziów z innych izb SN. Wyznaczono też dotychczasową przewodniczącą Wydziału III Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych sędzię Jolantę Strusińską-Żukowską do zajmowania się właśnie tymi skargami.
Pod koniec maja I prezes SN Małgorzata Gersdorf zdecydowała, że rozwiązanie to budzi wątpliwości natury procesowej, więc skargi będą czekać na wybór sędziów. A czynności prowadzone w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych ograniczą się jedynie do "biurowych i ewidencyjnych".
Jak poinformował LEX.pl Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN, obecnie na rozpoznanie czeka 29 skarg na przewlekłość postępowania - najstarsza z 19 lutego 2018 r.
- Na rozpoznanie oczekuje też m.in. 99 skarg kasacyjnych w sprawach z zakresu prawa publicznego, głównie z zakresu ochrony konkurencji, regulacji energetyki i telekomunikacji, 31 odwołań od decyzji Prokuratora Generalnego, ministra sprawiedliwości lub uchwał KRS, przykładowo w przedmiocie odmowy udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, przeniesienia sędziego w stan spoczynku, odmowy wyrażenia zgody na dalsze zajmowanie stanowiska prokuratora/sędziego - dodał.
W Izbie Dyscyplinarnej 190 spraw
190 spraw czeka ma rozpatrzenie w Izbie Dyscyplinarnej - są jedynie rejestrowane ich wpływy.
- Jakiekolwiek czynności, jak choćby zarejestrowanie konkretnej sprawy w repertorium, będą mogły zostać podjęte dopiero kiedy do izby zostaną powołani sędziowie i wybrany lub wskazany przez prezydenta prezes SN kierujący pracami Izby Dyscyplinarnej - informuje biuro prasowe SN.
Wśród spraw są wnioski o wyznaczenie sądu dyscyplinarnego właściwego do rozpoznania sprawy, kasacje, zażalenia, skargi i wnioski o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.