Sąd Okręgowy w Warszawie 20 grudnia skazał prawomocnie polityków PiS Wąsika i Kamińskiego, szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego na dwa lata bezwzględnego więzienia.
Czytaj: Aby ratować szefów CBA, prezydent ponownie musi skorzystać z prawa łaski
Obrońca skazanych zwrócił się do Sądy Rejonowego o umorzenie postępowania wykonawczego wobec ułaskawionych.
- Komisja penitencjarna, która zajmuje się nowo przybyłymi osadzonymi zbierze się szybciej niż wymagają tego terminy ustawowe i zdecyduje co do warunków wykonywania kary – zapowiedział wiceminister Krzysztof Śmiszek, któremu podlega służba więzienna.
Jeśli by sąd orzekł, że politycy PiS jednak mają trafić do więzienia, to będzie to areszt śledczy lub zakład karny położony najbliżej miejsca ich pobytu. W przypadku posłów Kamińskiego i Wąsika mógłby to być areszt śledczy na warszawskiej Białołęce.
Sami zainteresowani uważają, że wyrok wydany przez Sąd Okręgowy „zasługuje na pogardę” - jak określił to Kamiński.
Uchwała SN w sprawie prawa łaski
W maju 2017 r. Sąd Najwyższy na kanwie procesu Kamińskiego i Wąsika w składzie siedmiorga sędziów podjął uchwałę, według której prawo łaski może być zastosowane tylko po tym jak zostanie wydany prawomocny wyrok przesądzający winę (skazujący), albowiem tylko w takiej sytuacji nie dochodzi do naruszenia zasad wyrażonych w treści art. 10 w zw. z art. 7, art. 42 ust. 3, art. 45 ust. 1, art. 175 ust. 1 i art. 177 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Konsekwencją powyższego stanowiska było również uznanie, że zastosowanie prawa łaski przed datą prawomocności wyroku nie wywołuje skutków procesowych. Warunkiem koniecznym do zastosowania prawa łaski jest wydanie prawomocnego wyroku skazującego ( sygn. akt I KZP 4/17).
Jednak umorzoną sprawę obu szefów CBA podjął ponownie w czerwcu br. Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Uchylił umorzenie sprawy dokonane jeszcze w marcu 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie w związku z zastosowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę prawem łaski wobec nieprawomocnie skazanych b. szefów CBA i przekazał sprawę SO do ponownego rozpoznania.
Aktywne prawo łaski
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wygasił mandaty obu posłom, lecz prezydent nie uznał tej decyzji. Andrzej Duda w piśmie do marszałka Sejmu w związku z wyrokiem Sądu Okręgowego w sprawie skazania na kary pozbawienia wolności Kamińskiego i Wąsika, przypomniał : "Zastosowałem wobec m.in. Pana Mariusza Kamińskiego i Pana Macieja Wąsika prawo łaski przez przebaczenie i puszczenie w niepamięć oraz umorzenie postępowania". Postanowienie w przedmiocie zastosowania prawa łaski jest – jak zaznaczył – "ostateczne (niewzruszalne i nieodwołalne) oraz niezaskarżalne".
- A zatem ułaskawienie jest aktywne – twierdzi Kancelaria Prezydencka. W kwestii uchylenia mandatu poselskiego szefowie ABW mogą odwołać się do Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN, ale na razie takiej skargi nie złożyli.
Cena promocyjna: 84.15 zł
|Cena regularna: 99 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 84.15 zł