Ewa Wójciak, która w lipcu 2014 r. została odwołana z funkcji dyrektora tej placówki, pozwała swojego byłego pracodawcę, czyli Prezydenta Miasta. Powódka domaga się 30 tysięcy złotych odszkodowania z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w miejscu pracy.
Zdaniem Ewy Wójciak powody jej zwolnienia nie były merytoryczne i dotyczyły przede wszystkim jej działalności niezwiązanej z teatrem, który prowadziła. Ewa Wójciak wskazuje w pozwie, że przyczynami jej odwołania był m.in. list, który wysłała do Janusza Palikota po tym, jak wystąpił z Platformy Obywatelskiej, jej niecenzuralna opinia na temat wyboru papieża Franciszka oraz kandydowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiej z listy „Twojego Ruchu”.
Podczas czwartkowej rozprawy odbyło się przesłuchanie informacyjne Ewy Wójciak, które będzie kontynuowane 23 lipca. Na kolejnej rozprawie Sąd przesłucha również obecną dyrektor Teatru Ósmego Dnia. Ewa Wójciak zwróciła uwagę na szereg okoliczności poprzedzających odwołanie jej z funkcji dyrektora teatru, które - jej zdaniem - w sposób jasny wskazują na nierówne traktowanie oraz dyskryminację w miejscu pracy ze względu na m.in. wyrażane poglądy polityczne.
Sprawa Ewy Wójciak została objęta Programem Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Powódkę reprezentuje pro bono na prośbę Fundacji adwokat Maciej Ślusarek z Kancelarii Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy. Na czwartkowej rozprawie z substytucji mec. Ślusarka byłą Dyrektor Teatru Ósmego Dnia reprezentował adwokat Marcin Kozłowski.
Jarosław Marciniak
Mobbing, dyskryminacja, molestowanie. Przeciwdziałanie w praktyce>>>
Zaczął się proces byłej dyrektorki Teatru Ósmego Dnia
Przed Sądem Rejonowym w Poznaniu odbyła się w czwartek 23 kwietnia pierwsza rozprawa z powództwa Ewy Wójciak, byłej dyrektorki Teatru Ósmego Dnia dotycząca dyskryminacyjnego traktowania w zatrudnieniu.