Potrzeba wydania nowych przepisów jest rezultatem zmian wprowadzanych nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego, która przewiduje możliwość złożenia zabezpieczenia w formie papierów wartościowych, które są instrumentami finansowymi.
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 maja 2012 r. w sprawie sposobu składania zabezpieczenia w papierach wartościowych w postępowaniu egzekucyjnym (Dz. U. poz. 640) szczegółowo reguluje ustanawianie zabezpieczenia w formie zmaterializowanych papierów wartościowych (dokumentów), takich jak: akcje, obligacje, weksle, czeki.
Według nowych przepisów przyjęte tytułem zabezpieczenia papiery wartościowe komornik składa niezwłocznie w banku. Rozporządzenie obliguje go także do sporządzenia protokołu z czynności przyjęcia papierów wartościowych. W protokole tym znajdą się dane identyfikujące instrumenty finansowe oraz bank, w którym zostaną złożone. O przyjęciu zabezpieczenia komornik musi zawiadomić wystawcę, remitenta i emitenta papieru wartościowego, co uzasadnione jest charakterem instytucji oraz więzią składającego zabezpieczenie z tymi podmiotami.
Zabezpieczenia w papierach wartościowych dokonuje się poprzez ustanowienie blokady papierów wartościowych na rachunku dającego zabezpieczenie na podstawie złożonej przez niego dyspozycji dokonania bezterminowej blokady ze wskazaniem celu, którego realizacji dyspozycja ta służy. W dyspozycji dający zabezpieczenie zobowiązuje podmiot prowadzący rachunek do powstrzymania się od wykonania poleceń zbywania lub przeniesienia zabezpieczonych papierów wartościowych.
Według nowych przepisów prowadzący rachunek wydaje dającemu zabezpieczenie zaświadczenie o ustanowieniu blokady, które ten przedstawia komornikowi. Zniesienie blokady następuje po uprawomocnieniu się postanowienia sądu o wydaniu zabezpieczenia i dołączeniu go do odpowiedniej dyspozycji przez dającego zabezpieczenie. Rozporządzenie weszło w życie 9 czerwca 2012 r.
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line