Nowelizacją Prawa o ustroju sądów powszechnych z 10 maja 2013 roku zmienione zostały zasady naboru na stanowisko asystenta sędziego. Dzięki nim, asystentem może zostać osoba, która ukończyła wyższe studia prawnicze, przy czym jednocześnie nie musi się ona legitymować ukończeniem aplikacji ogólnej prowadzonej przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury lub zdanym egzamin sędziowskim, prokuratorskim, notarialnym, adwokackim lub radcowskim. Tymczasem analogiczne przepisy nie zostały wprowadzone w stosunku do asystentów prokuratorów.
W związku z tym oprócz wymogów, które musi również spełniać kandydat na stanowisko asystenta sędziego, kandydat na stanowisko asystenta prokuratora musi dodatkowo spełniać warunek w postaci ukończenia aplikacji prokuratorskiej lub ogólnej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.
– Taka różnica w kryteriach naboru na stanowisko asystenta sędziego i asystenta prokuratora nie znajduje merytorycznego uzasadnienia – wskazał w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski. I poinformował, iż w przygotowanym przez resort projekcie ustawy Prawo o prokuraturze zaproponowano ujednolicenie kryteriów naboru na wskazane stanowiska. Więcej: Rzeczpospolita>>>