W opublikowanej niedawno książce pt. Publicznoprawne podstawy bezpieczeństwa wewnętrznego, jej redaktor naukowy stwierdza, że bezpieczeństwo wiąże się z koniecznością jego ochrony, stanowi bowiem prawo osobiste jednostki, a jego zagrożenie uzasadnia podjęcie określonych działań przez uprawnione organy państwa.
Za taką interpretacją przemawiają te postanowienia Konstytucji, które wskazują, że ochrona tej wartości stanowić może uzasadnienie ograniczenia wolności i praw człowieka.
- Ta konstatacja, wskazuje na konieczność poszukiwania wartości w budowaniu podstaw ładu publicznego w zakresie bezpieczeństwa ujmowanego we wszystkich jego płaszczyznach. Nakłada to na państwo obowiązek stanowienia prawa, które będzie rodzić zaufanie do państwa i prawa. Jest to fundamentalne zadanie państwa. Rodzi ono swoiste prawo do bezpieczeństwa i oczekiwanie, że państwo będzie w stanie stworzyć postawy do poczucia bezpieczeństwa – czytamy we wstępie do publikacji.
Jak podkreśla jej wydawca, publikacja zawiera wnikliwe omówienie problematyki bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. W pracy podjęte zostały m.in. takie problemy jak:
• aksjologiczne podstawy bezpieczeństwa wewnętrznego Rzeczypospolitej Polskiej,
• pojęcie i istota bezpieczeństwa wewnętrznego oraz podstawowe formy jego zagrożeń,
• strategie bezpieczeństwa wewnętrznego,
• polityka obronna Rzeczypospolitej Polskiej przed zagrożeniami zewnętrznymi,
• stany nadzwyczajne,
• zarządzanie kryzysowe.
W podręczniku czytelnik znajdzie wykaz najnowszego orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i sądów administracyjnych, a także zestawienie bibliograficzne najważniejszych pozycji literatury dotyczących bezpieczeństwa wewnętrznego państwa.
Zdaniem wydawcy i autorów, książka przeznaczona jest dla studentów prawa, administracji, bezpieczeństwa wewnętrznego, bezpieczeństwa narodowego oraz politologii. Może stanowić ciekawą lekturę dla pracowników administracji publicznej, w tym pracujących w organach zespolonych służb, inspekcji i straży. Zainteresuje również adwokatów i radców prawnych zajmujących się problematyką roli organów administracji publicznej w sferze bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Więcej o publikacji>>>