Proces wytoczył Mikołaj Barczentewicz, współpracownik Forum Obywatelskiego Rozwoju. Wniósł on 15 lipca br. skargę na bezczynność Prezydenta RP w sprawie rozpatrzenia wniosku o udostępnienie informacji publicznej na temat ekspertyz, opinii prawnych i dokumentów urzędowych dotyczących zmian w ustawie o funkcjonowaniu systemu ubezpieczeń społecznych.
Wyrok WSA w Warszawie zobowiązuje Prezydenta RP do rozpatrzenia wniosku o udostępnienie informacji poprzez udostępnienie opinii lub wydanie decyzji odmownej. Jeżeli Prezydent nie złoży skargi kasacyjnej, to za ok. dwa miesiące będzie musiał wykonać wyrok. Jeżeli zaś złoży skargę, co jest prawdopodobne, to sprawa trafi do Naczelnego Sądu Administracyjnego, gdzie rozpoznanie skargi kasacyjnej trwa średnio 14 miesięcy, co odłoży w czasie uzyskanie ostatecznego rozstrzygnięcia nawet o 2 lata.
W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia sprawozdawca stwierdził, że wnioskowane opinie prawne dotyczą sprawy publicznej i zostały opłacone ze środków publicznych, dlatego też stanowią informację publiczną. Sąd za niezasadny uznał argument pełnomocnika organu, który twierdził, że wnioskowane opinie prawne nie stanowią informacji publicznej, bo Prezydent nie musiał skorzystać z opinii ekspertów podejmując decyzje o podpisaniu lub nie ustawy o OFE.
Jest to już trzeci wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczący udostępnienia opinii prawnych, na które powołał się Prezydent RP podpisując ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych. Dwie poprzednie skargi (na Kancelarię Prezydenta) złożyły Fundacja e-Państwo oraz osoba prywatna. Wyroki w tych sprawach zostały wydane 3 sierpnia br. i również zobowiązywały do rozpatrzenia wniosków o udostępnienie opinii prawnych o ustawie o OFE.
- Jawność i przejrzystość procesu legislacyjnego, w tym udostępnianie opinii prawnych, które stanowią
merytoryczną podstawę decyzji Prezydenta, to warunek społecznego zaufania do władzy i sprawnie działającej demokracji - mówi Mikołaj Barczentewicz.
WSA: ekspertyzy doradców prezydenta ws. OFE to informacja publiczna
Prezydent RP jest zobowiązany do rozpoznania wniosku o udostępnienie opinii prawnych dotyczących zgodności tzw. ustawy o OFE z Konstytucją RP taki wyrok wydał w czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Zdaniem sądu, dotyczą one sprawy publicznej i zostały opłacone ze środków publicznych, dlatego też stanowią informację publiczną.