Z kalendarza ustalonego przez marszałka Sejmu wynika, że niespełna miesiąc pozostał gminom na rozplakatowanie obwieszczeń o obwodach do głosowania, a do 6 czerwca muszą zostać powołane obwodowe komisje wyborcze.
Nowością w tych wyborach będzie zastosowanie formuły pełnomocnika wyborczego, który ma ułatwić udział w wyborach osobom, które ukończyły 75 lat i niepełnosprawnym. 10 czerwca jest ostatnim dniem na składanie do urzedów gmin wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa.
Jak pisze Serwis Samorządowy PAP, akty wykonawcze związane z instytucją pełnomocnika nie zostały wprawdzie jeszcze opublikowane w Dzienniku Ustaw, ale MSWiA po katastrofie pod Smoleńskiem znacznie przyspieszyło proces konsultacji i dokument został już w trybie pilnym pozytywnie zaopiniowany m.in. przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Wyborczym zadaniem gmin jest pomoc w pracy obwodowych komisji wyborczych, m.in. poprzez udostępnienie pomieszczeń, które posłużą jako lokale wyborcze w dniu głosowania. Na wójcie spoczywa rónież obowiązek dostosowania części z tych lokali do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W wyborach 20 czerwca po raz pierwszy można będzie korzystać z pełnomocnika
Zgdonie z ogłoszonym przez marszałka Sejmu postanowieniem, wybory prezydenckie odbędą się 20 czerwca br. Nowością będzie w nich możliwość korzystania przez niektórych wyborców z pełnomocnika. Wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa można składać do urzędów gmin do 10 czerwca.