Od pewnego czasu toczy się dyskusja na temat braków kadrowych w Sądzie Najwyższym. Jeszcze w czerwcu rzecznik SN sędzia Michał Laskowski mówił LEX.pl. że wyniki pracy sądu prawdopodobnie ulegną pogorszeniu, ponieważ zmniejsza się liczba czynnych sędziów a nowi nie są powoływani. 3 lipca weszła w życie ustawa o SN, na mocy kórej w stan spoczynku mają przechodzić sędziowie po 65. r. życia. Nabór nowych sędziów SN trwa. J ak mówią nieoficjalnie sędziowie, podobna sytuacja jest jednak w sądach rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wakatów ponad 600, kandydatów - 1503
Jak poinfomowało LEX.pl Ministerstwo Sprawiedliwości, obecnie przed Krajową Radą Sądownictwa trwa procedura obsadzania 546 stanowisk sędziowskich. W przypadku kolejnych 55 została rozpoczęta.
Członkowie KRS już w trakcie lipcowych posiedzeń analizowali kandydatów na sędziów m.in. sądów rejonowych. Kandydatów przesłuchiwać będą podczas prac w zespołach. Wybór sędziów przesuwa się jednak na jesień, w sierpniu KRS nie ma posiedzeń.
Czytaj: Piebiak: Wkrótce zmiany w procedurze cywilnej>>
Analizowane kolejne wakaty
Resort informuje, że w przypadku kolejnych 36 stanowisk trwa obecnie analiza, czy zostawić je w sądzie, w którym zostały zwolnione, czy przydzielić innemu sądowi.
- Ponadto 31 wolnych stanowisk sędziowskich zostało przekształconych w asesorskie – zostaną obsadzone asesorami po jesiennym egzaminie sędziowskim - dodaje MS.
Mniej sędziów gorsze wyniki?
Z danych Informatora Statystycznego Wymiaru Sprawiedliwości wynika, że w 2017 r., w porównaniu z latami wcześniejszymi wzrósł średni czas trwania postępowań sądowych. Kształtował się na poziomie 5,5 miesiąca, w 2016 r. - 4,7.
Ze szczegółówych danych wynika, że w niechlubnej czołówce znalazły się sądy okręgowe - warszawski, wrocławski, bielski i gdański - tu średni czas trwania spraw to ponad 7 miesięcy. Średnio ponad 7 miesięcy trwało też rozpatrywanie spraw w warszawskiej apelacji.
Sędziowie nieoficjalnie mówią, że wakaty to jeden z powodów wydłużenia czasu rozpatrywania spraw.