Wydarzenie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego ma mieć charakter łączony – konferencji naukowej oraz przeprowadzanego w jej trakcie empirycznego badania poglądów zapraszanych gości (sędziów i prokuratorów). Będzie można połączyć się też online. Patronat nad wydarzeniem objął Wolters Kluwer Polska.

Link do transmisji>> 

Cztery panele dyskusyjne

Podczas konferencji przewidziane są cztery panele dyskusyjne:

  • ustrój sądownictwa;
  • ustrój prokuratury; 
  • odpowiedzialność dyscyplinarna prokuratorów;
  • odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów. 

Każdy panel rozpocznie dyskusja prowadzona przez moderatora, po czym nastąpi możliwość zadawania pytań przez słuchaczy z sali i dyskusji z nimi, co z kolei zwieńczy głosowanie słuchaczy stacjonarnych i zdalnych nad węzłowymi kwestiami, które poruszane były w toku danego panelu. 

Głosowanie będzie się odbywać za pośrednictwem urządzeń elektronicznych (stacjonarnych i zdalnych). Pozwoli to - jak wskazują organizatorzy - na niezwłoczną dostępność elektronicznych danych empirycznych z głosowania. 

Spływające dane będą na bieżąco poddawane wstępnej analizie statystycznej. Wyniki wstępne mają być zaprezentowane jeszcze podczas konferencji.

Po zakończeniu dyskusji wszyscy uczestnicy konferencji wezmą udział w anonimowej ankiecie. Pytania ankietowe będą ściśle nawiązywać do poruszonych kwestii. Ankieta ma być reprezentatywna dla całego środowiska sędziowskiego i prokuratorskiego, co pozwoli na dokonanie analizy, jak różne grupy zawodowe oceniają możliwe rozwiązania obecnego kryzysu ustrojowego.