Senat przyjął we wtorek bez poprawek nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Ustawa ma na celu wprowadzenie regulacji zapewniających odpowiednie kwalifikacje kuratora do reprezentacji dziecka w postępowaniu karnym w razie konfliktu interesów między jego rodzicami i nałożenie na kuratora obowiązków informacyjnych w stosunku do rodzica sprawującego pieczę nad dzieckiem.

 

Zmiany w prawie i postępowaniu cywilnym

Nowelizacja zmienia Kodeks postępowania cywilnego - określa sposób procedowania sądu po śmierci dziecka w zależności od jego roli w procesie. W związku z charakterem uprawnienia prokuratora do wytaczania powództwa po śmierci dziecka zmianie uległ Kodeks postępowania cywilnego w zakresie regulacji dotyczącej kierowania pozwu przeciwko kuratorowi, w przypadku gdy dziecko nie żyje.

Ustawa realizuje postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lutego 2014 r., które sygnalizowało potrzebę wprowadzenia regulacji zapewniającej odpowiednio wysokie kwalifikacje kuratora do reprezentacji dziecka w postępowaniu karnym w razie konfliktu interesów między jego rodzicami.

Czytaj też: WSA: Babcia zajmująca się wnukiem również ma prawo do „świadczenia na dobry start”

Nowe obowiązki kuratora

Kuratorem co do zasady będzie mógł zostać adwokat lub radca prawny (w postępowaniu karnym – obligatoryjnie), który ponadto będzie musiał wykazywać się szczególną znajomością spraw dotyczących dziecka lub ukończyć odpowiednie szkolenie.

W określonych przypadkach kuratorem reprezentującym dziecko będzie mogła zostać ustanowiona osoba, która posiada wyższe wykształcenie prawnicze i wykazująca znajomość potrzeb dziecka, a jeśli szczególne okoliczności za tym przemawiają, także inna osoba nieposiadająca wyższego wykształcenia prawniczego.

Ustawa nakłada na kuratora obowiązki informacyjne wobec rodzica, który nie uczestniczy w postępowaniu a sprawuje pieczę nad dzieckiem, jak również obowiązek informowania samego dziecka o przebiegu sprawy. Jednocześnie przepisy ustawy określają, że o wynagrodzeniu kuratora reprezentującego dziecko i zwrocie poniesionych przez niego wydatków będzie orzekał ten sąd lub organ państwowy przed którym dziecko jest reprezentowane.