Pomysł swoistej listy chętnych został zawarty w projekcie rozporządzenia w sprawie sposobu zapewnienia oskarżonemu korzystania z pomocy obrońcy z urzędu. Ma on stanowić akt wykonawczy do dużej nowelizacji procedury karnej, która wejdzie w życie za osiem miesięcy.
– Konieczność uregulowania sposobu zapewnienia oskarżonym obrońcy z urzędu wynika z art. 81a par. 5 k.p.k. dodanego na mocy ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 1247). Zgodnie z nim obrońca z urzędu wyznaczany jest z listy obrońców – wyjaśnia Patrycja Loose, rzecznik prasowy ministra sprawiedliwości.
– Projekt przewiduje, by okręgowe izby radców prawnych przekazywały prezesom sądów w ich okręgu dwie listy. Pierwsza obejmowałaby tych, którzy wyrazili gotowość świadczenia pomocy prawnej z urzędu w postępowaniu karnym – opisuje Dariusz Sałajewski, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Wyjaśnia też, że druga wymieniałaby pozostałych, którzy w rozumieniu ustawy o radcach prawnych po zmianach wprowadzonych 1 lipca 2015 r. uprawnieni będą do pełnienia funkcji obrońcy w postępowaniu karnym, a więc radców niewykonujących zawodu w formie umowy o pracę.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna