Uczestnictwo w szkoleniach jest dobrowolne i bezpłatne. Nowo zatrudniony pracownik samorządowy sam decyduje ile czasu dziennie przeznaczy na naukę. Ma możliwość uczyć się w swoim miejscu pracy, a jego opiekun może na bieżąco otrzymywać informacje o postępach pracownika. Na koniec szkolenia uczestnik zdaje egzamin on-line. Zaliczenie jest potwierdzone certyfikatem. Jeśli przełożony stwierdzi, że urzędnik nie musi uczestniczyć w kursie internetowym, będzie mógł zdecydować o bezpośrednim podejściu do egzaminu.
Głównymi adresatami projektu są małe jednostki samorządu terytorialnego, ale portal jest przygotowany do obsłużenia wszystkich zainteresowanych urzędów. Przewiduje się, że skorzysta z niego około 1000 instytucji samorządowych. Przez pierwszą dobę od uruchomienia na platformie zarejestrowało się ponad 220 osób. Na etapie przygotowań portal został poddany szczegółowym testom. Wersję próbną przez dwa miesiące sprawdzało ponad 100 samorządów. Ich uwagi zostały uwzględnione w ostatecznym kształcie portalu.
Nowe narzędzie pozwala na skorzystanie z 9 kursów. Tematy obejmują: postępowanie administracyjne, ustawę o finansach publicznych, status prawny pracowników samorządowych, ustrój samorządu terytorialnego w Polsce, podstawowe zagadnienia z prawa zamówień publicznych, dostęp do informacji publicznej, etykę i kulturę urzędnika samorządowego, oprogramowanie e-urząd oraz instrukcję kancelaryjną w urzędzie.
Od 1 stycznia 2009 roku jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek przeprowadzić służbę przygotowawczą dla pracowników zatrudnianych po raz pierwszy. O skierowaniu do służby przygotowawczej i jej zakresie decyduje kierownik jednostki, w której urzędnik jest zatrudniony. Służba trwa maksymalnie 3 miesiące i kończy się egzaminem. Pozytywny wynik jest warunkiem dalszego zatrudnienia pracownika. Nowy pracownik urzędu administracji samorządowej może zostać zwolniony z odbycia służby przygotowawczej, jeśli posiada już odpowiednią wiedzę i umiejętności. Nadal jednak ma obowiązek zdać egzamin kończący służbę przygotowawczą.
Projekt został uruchomiony 28 kwietnia br. Pieniądze na jego realizację pochodzą głównie z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 5.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.