Jak zauważa autor wydanej właśnie przez Wolters Kluwer książki Upadłość konsumencka. Wzory pism, orzeczeń z komentarzami, treść przepisów w wielu ważnych regulacjachnie jest dostatecznie jasna i klarowna. Część norm prawnych zawiera ogólne i ocenne sformułowania, które zostaną wypełnione konkretną treścią dopiero w trakcie ich stosowania przez sądy. - Upadłość konsumencka otwiera ogromne możliwości, ale niesie też ze sobą zagrożenia. Świadomość jednych i drugich musi się wiązać z poznaniem nie tylko treści przepisów, ale i praktycznych konsekwencji ich stosowania – podkreśla Cezary Zalewski w przedmowie do publikacji. I dodaje, że opracowanie zawiera wzory pism i orzeczeń wraz z praktycznymi komentarzami zwracającymi uwagę na aspekty, które w trakcie stosowania znowelizowanych przepisów w sposób naturalny będą budziły największe wątpliwości i rodziły trudności w ich stosowaniu.
Jak podkreśla wydawca książki, zawiera ona wzory pism i orzeczeń w postępowaniu upadłościowym wraz z praktycznymi komentarzami do znowelizowanych przepisów ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze, które dotyczą upadłości osób nieprowadzących działalności gospodarczej, czyli upadłości konsumenckiej. Atutem publikacji jest jej praktyczny charakter, gdyż autor przedstawiając propozycje konkretnych rozwiązań, stara się unikać teoretycznych rozważań i wyjaśnia regulacje, które wzbudzają największe wątpliwości oraz wskazuje jak wystrzegać się błędów przy stosowaniu nowych przepisów.
Czytelnik bez trudu znajdzie interesujące go zagadnienie, ponieważ treść książki została podzielona na części i składa się z czterech działów: pisma upadłego, pisma syndyka, pisma wierzycieli i innych podmiotów, orzeczenia sądu i sędziego komisarza. Daje to możliwość zarówno szybkiego dotarcia do właściwego wzoru pisma czy orzeczenia, jak i uzyskania pogłębionych, praktycznych informacji na temat konkretnego zagadnienia w komentarzach do wzorów.
Dla pełnego zrozumienia problematyki upadłości konsumenckiej w opracowaniu zamieszczono tekst ustawy zmieniającej Prawo upadłościowe i naprawcze oraz uzasadnienie projektu tej regulacji. Ponadto w książce znajduje się zestawienie danych kontaktowych (adres, telefon, e-mail) sądów upadłościowych w poszczególnych województwach.
Zdaniem autora i wydawcy, publikacja przeznaczona jest dla syndyków, sędziów upadłościowych i aplikantów zawodów prawniczych. Zainteresuje również konsumentów oraz ich pełnomocników. Może stanowić dużą pomoc dla osób zajmujących się doradztwem konsumenckim w ośrodkach pomocy, biurach prawnych, organizacjach samorządowych i pozarządowych.
Publikacja zawiera wzory pism dostępne w wersji edytowalnej do pobrania ze strony www.upadlosc-konsumencka-wzory.lex.pl po wpisaniu zamieszczonego w książce kodu aktywacyjnego. Wzory można modyfikować i dostosowywać do indywidualnych potrzeb.
Upadłość konsumencka interesująca, ale trudna w użyciu
Znowelizowane przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej, stworzyły zupełnie inną rzeczywistość prawną. Jednak i stosowanie w praktyce może zainteresowanym stwarzać duże trudności - pisze sędzia Cezary Zalewski.