Wyrok sądu dotyczy postępowania zakończonego przez Urząd w grudniu 2008 roku. Prezes Urzędu stwierdziła wówczas, że postanowienia zawarte w regulaminie świadczenia usług stosowanym przez PKP Przewozy Regionalne naruszają zbiorowe interesy konsumentów. Zarzuty UOKiK dotyczyły w szczególności ograniczania praw podróżujących na trasach do 100 km.
Z informacji zebranych przez Urząd w toku prowadzonego postępowania wynika, że konsument, który kupił bilet jednorazowy nie miał możliwości zmiany warunków umowy, np. godziny wyjazdu, po rozpoczęciu „terminu ważności biletu” określonego przez przewoźnika. Kupując nawet z kilkugodzinnym wyprzedzeniem bilet podróżny musiał liczyć się z tym, że w przypadku nagłej zmiany godziny wyjazdu jego zwrot lub wymiana nie będą możliwe poza terminami sztywno wyznaczonymi przez spółkę. Zdaniem Urzędu jest to praktyka nieuczciwa. Zgodnie z przepisami dopóki konsument nie zajmie miejsca w pociągu możliwe jest dokonanie każdej zmiany związanej z terminem, godziną wyjazdu, trasą bądź klasą. Może również odstąpić od umowy – wtedy powinien otrzymać zwrot pieniędzy proporcjonalnie do niewykorzystanego świadczenia.
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie PKP Przewozy Regionalne od tej decyzji. Sąd podtrzymał również nałożoną przez Urząd karę finansową. Spółka będzie musiała zmienić swój regulamin oraz zapłacić karę finansową w wysokości 100 tys. złotych. SOKiK zgodził się z argumentacją Urzędu, że postanowienia regulaminu są niezgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy prawo przewozowe.