Komitet oczekuje zwłaszcza na uchwalenie, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego K 34/15, nieważności wyboru trzech tzw. sędziów dublerów TK, a w związku z tym uznania wyroków Trybunału Konstytucyjnego wydanych z ich udziałem za nieważne i niewywołujące skutków prawnych przewidzianych w art. 190 ust. 1 Konstytucji RP.

Wstrzymać dalsze nominacje

Ponadto członkowie KOD uważają za konieczne natychmiastowe wstrzymanie wszelkich prac niebędącej konstytucyjnym organem państwa Krajowej Rady Sądownictwa, potocznie zwanej neo-KRS, które wywołują dalszą destabilizację i godzą w niezależność polskiego sądownictwa.

Co więcej, neo-KRS musi zaprzestać nominacji nowych neo-sędziów. A nowo wybrani członkowie Rady i inne ciała powinny doprowadzić do unieważnienia konkursów, na podstawie których zostali wybrani neo-sędziowie w latach 2018-2023.

Czytaj omówienie w LEX: Polskie sądownictwo obarczone "wadą systemową". Omówienie wyroku ETPC z dnia 3 lutego 2022 r., 1469/20 (Advance Pharma sp. z o.o.)​ >

Konieczne jest także pilne przystąpienie do prac legislacyjnych rozpoczętych w ramach „Porozumienia dla Praworządności” (wspólnej inicjatywy organizacji obywatelskich i partii politycznych), które zapewnią legalny wybór sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Tymczasem po wyborach 15 października minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zainicjował 27 nowych konkursów sędziowskich. - Chce "uzupełnić" system poprzez obsadzenie jak najwięcej neo-sędziów - oceniają prawnicy .

Czytaj też w LEX: Granat Mirosław, Kryzys obowiązywania Konstytucji RP >

Cele KOD

KOD to ruch społeczny, który powstał w listopadzie 2015 roku. Za główny cel stawia sobie monitorowanie życia publicznego w Polsce i skupia swoich członków wokół organizowanych przy różnych okazjach publicznych demonstracji. Oficjalna strona Komitetu podaje, że powstał on, „by walczyć z łamaniem prawa przez rządzących w naszym kraju, by przypomnieć wszystkim obywatelom, że mieszkamy w państwie demokratycznym i że demokracji powinniśmy ze wszystkich sił bronić.”

Czytaj też w LEX: Proceduralna reakcja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na kryzys praworządności w Polsce >

 

Cena promocyjna: 53.7 zł

|

Cena regularna: 179 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 71.6 zł