Ordynacja podatkowa określa rodzaje ulg i kryteria ich przyznawania, a w regulacjach unijnych sformułowano warunki ich dopuszczalności w odniesieniu do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Pojawiają się w związku z tym problemy dotyczące rozumienia określonych pojęć funkcjonujących w obu systemach. Jednym z takich pojęć jest „prowadzenie działalności gospodarczej”. Ma ono fundamentalne znaczenie przy udzielaniu ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, ponieważ jedynie podatników prowadzących działalność gospodarczą obowiązują rygory wynikające z przepisów regulujących pomoc publiczną. Nie ma jednak zgodności co do tego, kogo należy traktować jako „podatnika prowadzącego działalność gospodarczą” przy udzielaniu ulg podatkowych. Wynika to przede wszystkim z tego, że pojęcie działalności gospodarczej jest nieco inaczej rozumiane w ustawie z 2 VII 2004 o swobodzie działalności gospodarczej, Ordynacji podatkowej i prawie unijnym. Wywołuje to liczne problemy interpretacyjne, które są przedmiotem rozważań w niniejszym opracowaniu.
Moim zdaniem, przy udzielaniu ulg w spłacie zobowiązań podatkowych należy przyjmować ukształtowane w prawie unijnym pojęcie działalności gospodarczej i prowadzących ją podmiotów. To przepisy unijne wprowadzają ograniczenia w udzielaniu pomocy tym podmiotom, co przesądza o tym, jak należy interpretować wspomniane pojęcie. Ograniczenia te – inaczej rzecz ujmując – można odnosić jedynie do podmiotów, które prowadzą działalność gospodarczą w rozumieniu tych przepisów. Nie można zatem przy udzielaniu pomocy publicznej przyjmować rozumienia działalności gospodarczej zawartego w unormowaniach krajowych.(...)
Pojęcie przedsiębiorcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej jest w prawie unijnym znacznie szersze niż w polskich regulacjach, a zwłaszcza w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej i Ordynacji podatkowej. Decydujące znaczenie przy uznawaniu danego podmiotu za przedsiębiorcę, a prowadzonej przez niego działalności – za działalność gospodarczą, mają definicje formułowane w prawie i orzecznictwie unijnym. Na pewno każdy przedsiębiorca w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu Ordynacji podatkowej jest przedsiębiorcą, o którym mowa w art. 107 TFUE. Jednakże organ podatkowy, decydując się na udzielenie ulgi w spłacie zobowiązania, nie może ograniczać się jedynie do analizy krajowych przepisów regulujących status przedsiębiorcy. Ma to szczególne znaczenie wówczas, gdy zgodnie z nimi dany podmiot nie jest przedsiębiorcą. To, że nim nie jest w świetle polskich ustaw, nie oznacza, że nie może nim być w rozumieniu przepisów unijnych. Nie ma w nich „uniwersalnych” definicji przedsiębiorcy, co wymaga – w sytuacjach wątpliwych – indywidualnego podejścia do każdego przypadku. Konieczna jest wówczas nie tylko analiza aktów prawnych, ale również orzecznictwa sądowego i poglądów doktryny.
Cały artykuł opublikowany został w miesięczniku "Państwo i Prawo" nr 3/2011