Jak poinformowała LEX.pl zastępca dyrektora Departamentu Dialogu Społecznego i Komunikacji Martyna Gondek, do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęły dotąd trzy wnioski o skragę nadzwyczajną.

Skarga ta może być wniesiony od prawomocnego orzeczenia sądu powszechnego lub sądu wojskowego, jeżeli jest to konieczne dla zapewnienia praworządności i sprawiedliwości społecznej.

Nie może jej jednak wnosić bezpośrednio, a przez uprawnione do tego podmioty - poza RPP także Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznika Finansowego, Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj: W PK powstał wydział do skarg nadzwyczajnych >>

Do zaskarżenia orzeczenia ws. błędów medycznych
Pierwszy z wniosków rozpatrywanych przez RPP dotyczy odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu wynikający z błędu w "sztuce lekarskiej". W tej sprawie wnoszona była kasacja, Sąd Najwyższy odmówił jednak jej przyjęcia.

Błąd medyczny jest również przedmiotem drugiej sprawy. O skargę nadzwyczajną wnioskuje pacjent, który dochodził na drodze postępowania sądowego zadośćuczynienia z tytułu uszkodzenia narządu słuchu. W tym przypadku również składano skargę kasacyjną, a Sąd Najwyższy odmówił jej przyjęcia z powodu braku przesłanek.

Trzeci wniosek złożył pacjent, który domagał się od jednej z plaćówek zadośćuczynienia z tytułu naruszenia swoich praw. Chodziło o prawo "do udzielania świadczeń zdrowotnych z należytą starannością". W tym przypadku oddalona została apelacja.

Pierwsze wnioski też u RPO
Ponad 150 wniosków o skargi nadzwyczajne wpłynęło też do Rzecznika Praw Obywatelskich. Dotyczą zarówno spraw cywilnych jak i karnych. W przypadku tych pierwszych chodzi głównie o kwestie spadkowe, podział majątku i rozliczenia finansowe. W sprawach karnych kwestionowany jest sam fakt skazania.

Więcej na ten temat>>

 






Kontrola konstytucyjności prawa a stosowanie prawa w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego