Forum Obywatelskiego Rozwoju – FOR, Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS prowadziły dotychczas między innymi monitoring wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego, prokuratora generalnego, rzecznika praw obywatelskich,, generalnego inspektora ochrony danych osobowych. - Obywatele oraz organy dokonujące wyboru muszą znać szczegółowo kwalifikacje i dorobek kandydatów, a także inne informacje, które mają wpływ na ocenę ich sylwetek i mogą wpływać na sposób pełnienia urzędu sędziego - mówi Łukasz Bojarski, szef INPRIS.
Czytaj: KRS zaczyna opiniowanie kandydatów na sędziów SN >>
Procedura nieleagalna, ale obserwujemy
Organizatorzy rozpoczętej właśnie akcji uważają, że obecna procedura jest nielegalna. - Prowadzona jest przez nową Krajową Radę Sądownictwa powołaną przez polityków. Widocznym celem zmian jest podporządkowanie Sądu Najwyższego większości rządzącej. Uważamy jednak także, że te działania należy dokumentować - czytamy w zapowiedzi monitoringu.
Jednak jego organizatorzy podkreślają, że podejmują monitoring oficjalnych procedur oraz domagają się ich jawności. Ich zdaniem dotychczasowe działania nowej KRS, która ogłosiła utajnienie listy kandydatów i ujawniła ją dopiero pod presją, nieujawnienie zgłoszeń kandydatów, a także zapowiedź utajnienia przesłuchań kandydatów, pokazują niechęć do przejrzystości postępowania.
Zbierają informacje o kandydatach
Organizatorzy akcji przystępują do zbierania i udostępniania informacji o kandydatach i zapowiadają, że profile kandydatów zostaną opublikowane. A w związku z przedłużeniem przez nową Krajową Radę Sądownictwa o dwa miesiące terminu na udostępnienie obywatelom kart zgłoszeń kandydatów, zwracaja się do samych Kandydatów o przekazywanie im ich pełnych zgłoszeń. - Wszystkie informacje istotne dla opinii publicznej i monitorujących udostępnimy. Prosimy Kandydatów o przekazanie także innych danych umożliwiających opracowanie o nich pełnej informacji, w tym o odpowiedzi na pytania zawarte w załączonym kwestionariuszu - czytamy w oświadczeniu organizatorów monitoringu.
Proszą oni też samorządy zawodowe, środowiska, których członkami są kandydaci oraz wszelkie inne instytucje i organy posiadające istotne dane – w tym okręgowe rady adwokackie, izby radcowskie, izby notarialne, rady wydziałów prawa, stowarzyszenia zawodowe – o przekazywanie informacji i opinii na temat kandydatów.
Informacje mogą być przekazywane na adres: kontakt@omks.pl>>