Sejm podjął w zeszłym tygodniu 11 uchwał w sprawie odpowiedzialności karnej Romanowskiego oraz o jedną uchwałę o wyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.

Kancelaria Sejmu wydała oświadczenie w odpowiedzi "na pojawiające się w przestrzeni medialnej niezgodne z prawdą informacje".

Nadużycia w Funduszu Sprawiedliwości

Kancelaria podała, że uchwała o wyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie – zostały dostarczone przez służby doręczeniowe Kancelarii Sejmu do Prokuratury Krajowej w poniedziałek ok. godz. 10.00.

- Jednocześnie informujemy, że Kancelaria Sejmu była organizacyjnie przygotowana do przekazania tych dokumentów organom ścigania jeszcze w piątek, 12 lipca, a przesunięcie czynności na poniedziałek nastąpiło z inicjatywy Prokuratury. Sejm i jego organy oraz Kancelaria Sejmu działają w omawianej sprawie bezzwłocznie - podkreślono w oświadczeniu.

Aresztowanie ma związek z nadużyciami w Funduszu Sprawiedliwości.

- Mogę tylko powiedzieć, że funkcjonariusze ABW prowadzą obecnie czynności na zlecenie Prokuratury Krajowej — powiedział Jacek Dobrzyński, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych i szefa MSWiA. 

Po południu Prokuratora Krajowa potwierdziła aresztowanie. Konieczność zatrzymania osoby podejrzanej wynikała przede wszystkim z zachodzącej w sprawie uzasadnionej obawy bezprawnego utrudniania postępowania (tzw. obawa matactwa procesowego), a nadto z potrzeby niezwłocznego zastosowania środka zapobiegawczego. Są to przesłanki szczególne zatrzymania określone w art. 247 § 1 pkt 2 i § 2 kpk. 

Po doprowadzeniu Marcina Romanowskiego do Prokuratury Krajowej prokurator przedstawi mu zarzuty i przesłucha go w charakterze podejrzanego - poinformował prok. Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

Drugi immunitet

Prok. Nowak odniósł się także do argumentu obrońcy byłego wiceministra dotyczącego immunitetu Romanowskiego w związku z delegacją w Radzie Europy. Przekazał, że "immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego RE nie wyłączał możliwości zatrzymania i przedstawienia zarzutów posłowi Marcinowi Romanowskiemu

Pełnomocnik zatrzymanego Bartosz Lewandowski napisał na platformie X, że - zatrzymanie stanowiło naruszenie prawa międzynarodowego, gdyż Romanowski jako członek delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy dysponował "drugim immunitetem". Zdaniem Lewandowskiego, Romanowski korzysta też z przywileju nietykalności osobistej ze względu na swoje członkostwo w delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. 

 

 

 

Przedsprzedaż