W raporcie podkreślono obawy dotyczące przestrzegania przez Polskę międzynarodowych zobowiązań w zakresie praw człowieka dotyczących zagwarantowania prawidłowego funkcjonowania prawników, bez nękania i przeszkód, określonych w Podstawowych zasadach dotyczących roli prawników (podstawowe zasady) i innych instrumentach praw międzynarodowych, koncentrując się na poufność prawnik-klient i jej naruszenia przez polskie władze oraz szykanowanie prawników. Prawnicy dla prawników i IBAHRI stwierdzają, że są szczególnie zaniepokojeni dwoma kwestiami. 

 

 

WZORY DOKUMENTÓW:

 

Tajemnica adwokacka zagrożona

Po pierwsze dotyczy to braku poufności klient-prawnik. W bezpośredniej sprzeczności z Europejską Konwencją Praw Człowieka i Podstawowymi Zasadami polskie sądy dopuszczają naruszenie przez prokuratora tajemnicy adwokackiej. Obejmuje to, że prokuratorzy żądający od prawników omawiają sprawy, które konkretnie są objęte tajemnicą adwokat-klient, takie jak szczegóły działań klienta, a także treść ich komunikacji z osobami trzecimi lub adwokatem. Niepokojące autorom raportu wydaje się to, że polskie władze zwróciły się ku podsłuchiwaniu telefonów i hakowaniu, aby szpiegować prawników. - Ponieważ Polska ograniczyła potencjalny nadzór sądowy nad podsłuchem, jest to przedmiotem nadużyć. Jeśli chodzi o hakowanie, stało się jasne, że polski rząd wykorzystał oprogramowanie Pegasus do zhakowania co najmniej dwóch prawników, w tym Romana Giertycha. Ta tajna inwigilacja ingeruje nie tylko w indywidualne prawo do prywatności, ale dodatkowo w przywilej prawnik-klient - czytamy w raporcie.

Czytaj: 
Tajemnica adwokacka nadal łakomym kąskiem dla organów ścigania>>
Inwigilowanie adwokatów Pegasusem jest niedozwolone - interwencja prezesa NRA>>

Władza nęka niepokornych prawników

Druga kwestia wymieniona w raporcie dotyczy nękania prawników. - Kilku polskich prawników poinformowało nas o szykanowaniu prawników w kraju. Niektórzy z nich obawiają się, że w świetle niedawnych reform sądowych dotyczących niezależności sądownictwa prawnicy mogą w nadchodzących latach częściej stać się bezpośrednim celem szykan - czytamy w opracowaniu. Raport przedstawia przykłady szykan prawników, omawiając trwające szykany Michała Romanowskiego i Romana Giertycha.

W świetle tych obaw dotyczących sytuacji prawników w Polsce, Lawyers for Lawyers i IBAHRI skierowały szereg zaleceń do polskiego rządu. Kolejny UPR Polski odbędzie się w listopadzie 2022 roku.

Raport dostępny jest tutaj>>