Projekt jest finansowany z funduszy norweskich oraz ze środków krajowych, a doprowadzić on ma, w tym planowane w projekcie szkolenia, do zwiększenia wskaźnika kar alternatywnych w stosunku do kar bezwzględnego pozbawienia wolności, orzekanych przez sądy pierwszej instancji.
Czytaj: Prof. Zoll: kary wolnościowe są tańsze i skuteczniejsze>>>
W środę 22 października br. odbyła się konferencja otwierająca projekt . - Głównym celem projektu jest częstsze stosowanie rozwiązań alternatywnych w stosunku do kary pozbawienia wolności poprzez poprawę skuteczności wymiaru sprawiedliwości i struktury orzekanych kar dzięki udzieleniu wsparcia sędziom, prokuratorom, funkcjonariuszom Policji, funkcjonariuszom Służby Więziennej, kuratorom, pracownikom samorządowym oraz pracownikom jednostek, w których kara ograniczenia wolności oraz kara zastępcza pracy społecznie użytecznej są wykonywane – powiedział uczestniczący w niej podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn.
Czytaj: Minister zapowiada zmianę filozofii systemu karnego>>>
Wiceminister sprawiedliwości dodał, że przedstawienie idei kar wolnościowych i środków probacyjnych pozwoli na uświadomienie organom samorządu terytorialnego, że mają również wpływ na wychowanie sprawców przestępstw oraz na poziom bezpieczeństwa publicznego w swoim środowisku.
Na konferencji obecni byli Ambasador Królestwa Norwegii Karsten Klepsvik, podsekretarz stanu Ministerstwa Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego Norwegii Vidar Biern Karlsen, przedstawiciele norweskiego partnera oraz przedstawiciele operatora projektu – Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
Wczoraj w ramach wizyty studyjnej przedstawicieli norweskiej probacji trwały prace uzgodnieniowe w zakresie zakładanej w projekcie współpracy bilateralnej, w związku z planowanymi wzajemnymi wizytami studyjnymi zarówno w Norwegii jak i w Polsce. Celem wizyt studyjnych będzie wymiana wzajemnych doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie orzekania i wykonywania kar wolnościowych.
Podsekretarz stanu Wojciech Węgrzyn wyraził przekonanie, że zorganizowana konferencja stanowi doskonałe forum do wymiany myśli, poglądów oraz doświadczeń zebranych zarówno przez teoretyków, jak i praktyków zajmujących się na co dzień problematyką związaną z kryzysem kary pozbawienia wolności jak i potrzebą poszukiwania i promowania rozwiązań alternatywnych, które będą stanowiły skuteczną i szybką reakcję państwa wobec osób wchodzących w konflikt z prawem.
Szkolenia będą promować kary nieizolacyjne
Częstsze stosowanie rozwiązań alternatywnych w stosunku do kary pozbawienia wolności to cel prowadzonego w wymiarze sprawiedliwości programu Upowszechnianie stosowania kar nie izolacyjnych i środków probacyjnych w systemie sądownictwa karnego.