Zdaniem Instytutu Allerhanda, który organizuje to spotkanie, nieadekwatne regulacje rynków finansowych oraz działające nie dość efektywnie instytucje nadzoru są wskazywane wśród przesłanek niedawnego kryzysu finansowego, którego skutki wciąż odczuwa gospodarka. - W zmianach regulacji finansowych pokłada się wciąż ogromną nadzieję, że zapobiegną podobnym problemom w przyszłości i zapewnią harmonijny rozwój gospodarki. Jak żadna inna branża, instytucje i rynki finansowe już obecnie są intensywnie i szczegółowo regulowane, a w przyszłości będą jeszcze silniej – czytamy w zapowiedzi Kongresu.
Jego uczestnicy zastanawiać się będą m.in. jak planowane zmiany wpłyną na praktykę funkcjonowania rynków finansowych w Polsce, jaka będzie wizja nadzoru bankowego w nowej sytuacji, w jakim kierunku nastąpią zmiany w strukturze rynków i w instytucjach nadzorczych? Poszukiwac też będą odpowiedzi na pytania: jakie są motywy i instrumentarium prawne nowych regulacji?; jak je interpretować i stosować?; gdzie dowiedzieć się, w których konkretnie „szczegółach” regulacji tkwi przysłowiowy diabeł?; jak ułożyć współpracę instytucji finansowych z doradcami zewnętrznymi i nadzorem?
Polski Kongres Prawa Rynków Finansowych (Allerhand Financial Regulations Summit 2012) odbędzie się w Warszawie 11 października 2012 r. Jednym z jego partnerów jest wydawnictwo Wolters Kluwer Polska.
W trakcie imprezy odbędą się debaty nad najbardziej aktualnymi problemami – jak np. prawne uwarunkowania stabilności finansowej, opodatkowanie transakcji finansowych, nowa architektura safety net, szczegóły regulacji ostrożnościowych, zasad rozliczania oraz rozrachunku transakcji, bezpieczeństwa klientów.
Uczestnikami Kongresu Allerhand Summit będą prawnicy i ekonomiści, przedstawiciele sektora finansowego, regulatorzy i nadzorcy publiczni, audytorzy, adwokaci, radcowie prawni, przedstawiciele firm doradczych, politycy, dziennikarze, kadra zarządzająca i właściciele spółek, a także przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości (sędziowie).
Więcej o Kongresie>>>
Szczyt Allerhanda: czy rynki finansowe czeka "szok regulacyjny"?
Skutkiem obecnego kryzysu jest dalsza rozbudowa architektury systemu regulacji finansowych oraz nowelizacja niemal wszystkich dotychczas obowiązujących aktów normatywnych. Czy czeka nas szok regulacyjny? Czy jesteśmy przygotowani na nadchodzące zmiany? zastanawiają się organizatorzy zaplanowanego na październik Polskiego Kongresu Prawa Rynków Finansowych.