Skarga została wniesiona do Trybunału przez matkę Polki, która – będąc w ciąży – cierpiała na owrzodzenie jelita grubego. Kobieta była wielokrotnie hospitalizowana pomiędzy majem a wrześniem 2004 r., a 30 września zmarła w wyniku szoku septycznego, który wystąpił po licznych operacjach. Skarżąca wniosła skargę na naruszenie prawa do życia, chronionego w art. 2 Konwencji o prawach człowieka, twierdząc, że jej córka nie otrzymała prawidłowego leczenia, także z tego powodu, iż była w ciąży. Zdaniem skarżącej, w sprawie śmierci jej córki nie przeprowadzono również skutecznego postępowania, które pozwoliłoby na ustalenie osób winnych tej śmierci.
Trybunał nie przychylił się do tych argumentów i nie stwierdził ani naruszenia art. 2 Konwencji (prawo do życia), ani naruszenia któregokolwiek z innych praw wskazywanych przez skarżącą (takich jak prawo do poszanowania życia rodzinnego chronione przez art. 8 Konwencji oraz zakaz dyskryminacji z art. 14 Konwencji). Trybunał zbadał wszystkie okoliczności sprawy, włącznie z postępowaniem karnym wszczętym przez miejscową prokuraturę w sprawie śmierci córki skarżącej oraz włącznie z postępowaniem dyscyplinarnym, które toczyło się przeciw pracownikom służby zdrowia. Żadne z nich nie dało podstaw do stwierdzenia naruszenia Konwencji. Nie potwierdziły się również zarzuty dyskryminowania zmarłej z tego powodu, iż była w ciąży. Skarżąca twierdziła, iż lekarze nie przeprowadzili odpowiednich badań, które mogły uratować życie jej córki, zasłaniając się "klauzulą sumienia" i ochroną płodu. Trybunał jednak uznał, iż zmarła była leczona w taki sam sposób, jak inne osoby cierpiące na owrzodzenie jelita grubego.
Okoliczności tej sprawy są bez wątpienia tragiczne. Odnotować jednak w tym miejscu trzeba, iż ani w działaniu polskiego wymiaru sprawiedliwości, ani w toku postępowania dyscyplinarnego przeprowadzonego dla wyjaśnienia śmierci córki skarżącej – Trybunał nie dopatrzył się naruszeń Konwencji o prawach człowieka.
Tak wynika z wyroku Trybunału z 13 listopada 2012 r. w sprawie nr 46132/08, Z. przeciwko Polsce.
Czytaj także: Polka przegrała w Strasburgu w sprawie swojej zmarłej, ciężarnej córki