Chodzi o wydarzenia towarzyszące rozpoznaniu 8 marca 2019 br. sprawy o sygn. I NO 47/18. Odbyło się wtedy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wyznaczone dzień wcześniej posiedzenie w tej sprawie. Sędzia Żurek, który był członkiem i rzecznikiem poprzedniej KRS, decyzją prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, która jest także członkiem obecnej Krajowej Rady Sądownictwa, Dagmary Pawełczyk-Woickiej, został w końcu sierpnia 2018 roku przeniesiony z II wydziału cywilno-odwoławczego do I wydziału cywilnego Sądu Okręgowego w Krakowie. Sędzia odwołał się od tej decyzji do Krajowej Rady Sądownictwa, która umorzyła postępowanie w jego sprawie. Żurek wnioskował także o wyłączenie z orzekania w jego sprawie wszystkich sędziów izb Kontroli i Dyscyplinarnej SN.

Sprawa wyłączenia sędziów została przez I prezes SN skierowana do Izby Cywilnej. Wniosek objął wszystkich sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej na dzień złożenia tego wniosku, czyli nie był w nim wymieniony sędzia Stępkowski, który został mianowany dopiero w lutym. Prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Joanna Lemańska postanowiła nie czekać na rozstrzygnięcie Izby Cywilnej i wyznaczyła do rozpatrzenia wniosku sędziego Żurka właśnie sędziego SN Aleksandra Stępkowskiego. 

Czytaj: Sprzeczne decyzje dwóch izb SN w sprawie sędziego Żurka>>

Postanowienie przed decyzją o wyłączeniu

Sędzia Aleksander Stępkowski w wydanym postanowieniu odrzucił odwołanie sędziego Żurka. Tego samego dnia zebrała się Izba Cywilna - zespół prasowy SN poinformował, że termin wyznaczono 7 lutego, która termin wydania wniosku o wyłączenie sędziów odroczyła do 20 marca. Uzasadniano to tym, że 19 marca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajął ma zająć się pytaniami prejudycjalnymi Sądu Najwyższego, dotyczącymi m.in. przepisów o KRS. Jak podkreślali sędziowie Izby Cywilnej, akta sprawy znajdowały się wtedy w tej izbie i sędzia Stępkowski ich nie miał. Ten jednak poinformował Prawo.pl, że dysponował aktami zastępczymi. Jak jednak napisał w czwartek rzecznik SN sędzia Michał Laskowski, "zgodnie z zarządzeniem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego z dnia 19 listopada 2018 r. wniosek o wyłączenie wszystkich sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Dyscyplinarnej SN został przekazany do rozpoznania przez Izbę Cywilną SN na podstawie akt sprawy, pozostających do dnia 8 marca (włącznie) do dyspozycji sędziów orzekających  w przedmiocie wniosku o wyłączenie". 

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf powiedziała, że nie cieszy jej, że tak się stało. Decyzję nowej Izby podsumowała krótko "zapadła bez akt".

 

Cena promocyjna: 199 zł

|

Cena regularna: 199 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł



Sprawa skierowana do szerszego składu

W środę, 20 marca, Izba Cywilna SN odroczyła rozpoznanie wniosku i zwróciła się do składu siedmioosobowego z pytaniem czy można uznać, że sprawa jest zakończona a odwołanie odrzucone, jeśli postanowienie wydała osoba, powołana do Sądu Najwyższego mimo wcześniejszego zaskarżenia tej uchwały do Naczelnego Sądu Administracyjnego i mimo, że NSA przed doręczeniem aktu powołania wstrzymał - w związku z tą skargą - wykonanie uchwały KRS. 

Więcej: Sprawa sędziego Żurka: Izba Cywilna pyta szerszy skład o decyzje Izby Kontroli>>

Nie chodzi o rozstrzygnięcie w sprawie odwołania sędziego Waldemara Żurka, a o zakwestionowanie powołania wszystkich nowych sędziów SN - mówi sędzia Aleksander Stępkowski, odnosząc się do decyzji Izby Cywilnej. 

Więcej: Sędzia Stępkowski o sprawie Żurka: działanie Izby Cywilnej krótkowzroczne>>