SN rozstrzygnął w uchwale jeden z wątków sporu między skarbem państwa a rodziną Lubomirskich o własność zamku w Nowym Wiśniczu.
Sąd Okręgowy w Tarnowie rozpatrywał zażalenie od postanowienia Sądu Rejonowego w Bochni o stwierdzenie nabycia nieruchomości w postaci zamku. Podstawą nabycia miał był być dekret o majątkach opuszczonych i poniemieckich, który obecnie nie obowiązuje, ale jego skutki pozostały w mocy.
Przy czym wyłączono wniosek skarbu państwa z roszczenia o zasiedzenie.
Sąd II instancji powziął wątpliwość, czy sprawy o nabycie własności przez przemilczenie rozpoznaje się w trybie nieprocesowym.
Przypomnieć warto, że dekret uznawał za opuszczony wszelki majątek ruchomy i nieruchomy osób, które w związku z II wojną światową utraciły jego posiadanie a następnie go nie odzyskały, a także majątek znajdujący się w wyniku umów (wyjątkiem niektóre umowy najmu) w rękach osób trzecich.
Wątpliwości sądu opierały się na interpretacji art. 3 ust. 2 ustawy z 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Według którego wnioski do sądów o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez skarb państwa rozpatruje się w trybie nieprocesowym.
Sąd uznał jednak, że nielogiczne byłoby, aby jeden sprawy z wniosku skarbu państwa rozpatrywać w trybie procesowym a inne nieprocesowym.
Sąd Najwyższy podjął uchwałę korzystną dla skarbu państwa, która pozwoli zastosować uproszczony tryb - nieprocesowy.
Wniosek skarbu państwa o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości na podstawie art. 34 ust. 1 dekretu z dnia 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich podlega rozpoznaniu w trybie postępowania nieprocesowego - stwierdził SN w uchwale trzech sędziów.
Sygnatura akt III CZP 98/14 uchwała z 5 grudnia 2014 r.
SN: nabycie przez przemilczenie - w trybie nieprocesowym
Wniosek skarbu państwa o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości majątku opuszczonego przez właścicieli po II wojnie światowej podlega rozpoznaniu w trybie postępowania nieprocesowego - stwierdził Sąd Najwyższy.