Czytaj: Kożuchowska-Warywoda: Rozliczenia to nie priorytet, ważne uzdrowienie sądownictwa >>
Priorytetem odbudowa zaufania obywateli do państwa
W specjalnej uchwale sędziowie wskazali, że chcą odbudować zaufanie obywateli do państwa. - Kraje praworządne to kraje bogate. Zmiany muszą być realne, odważne i nowatorskie. Sądy mają być szybkie, sprawiedliwe i pewne. Skutkiem reform będą zapadające w rozsądnym terminie stabilne wyroki. – mówił prezes Iustitii prof. Krystian Markiewicz.
Sędzia Bartłomiej Przymusiński rzecznik prasowy Iustitii wskazywał, że zmiany należy rozpocząć od naprawy fundamentów. - Jeśli zbudujemy silne, niezależne instytucje, to będziemy mogli zbudować zaufanie do nich. Obecna neo Krajowa Rada Sądownictwa i osiem lat nieudanych reform zostawiły sądy w ruinie. Wszystko trzeba budować od nowa, nie chcemy wracać do przeszłości. Mamy pomysł jak zbudować nowoczesne sądownictwo. - podkreślał.
Sędziowie zaapelowali o to, aby jak najszybciej Sejm zatrzymał działanie upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa, która „zatruwa wymiar sprawiedliwości wadliwymi nominacjami”. - Polska może być drugą Skandynawią, gdzie zaufanie do państwa jest najwyższe w Europie. Chcemy zbudować nowoczesne sądy, które będą otwarte dla obywateli i zamknięte dla polityków. Potrzeba nam nowych technologii. – mówiła sędzia Karolina Rokita z Oddziału w Przemyślu.
Nowe konkursy, ale przy zachowaniu statusu asesorów
W ramach pakietu pięciu ustaw, które mają przywrócić praworządność, Iustitia zaproponowała zupełnie nowe ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i sądach powszechnych. -Nowa Krajowa Rada Sądownictwa powinna zrobić to, czego nie zrobili ministrowie sprawiedliwości przez trzydzieści lat: zbliżyć sądy do ludzi i zapewnić warunki do przyspieszenia postępowań - podkreślała sędzia Monika Frąckowiak z Oddziału w Poznaniu.
Z uchwały wynika, że sędziowie Iustitii chcą usunąć wady powołań neosędziów. - Większość konkursów należy przeprowadzić na nowo w prawidłowej procedurze. Należy też zapewnić ochronę statusu byłych asesorów sądowych oraz osób znajdujących się w podobnej sytuacji. Działania, które zaproponujemy, będą respektować prawo do sądu oraz chronić stabilność tysięcy orzeczeń wydanych przez takie osoby - wskazano w uchwale.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.