Na posiedzeniu w dniu 14 marca 2017 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.
Czytaj: MS: wprowadzimy europejskie standardy dojścia do urzędu sędziego>>
Autorzy w uzasadnieniu projektu wspominają, że zmiany w ustawie z 21.07.2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ich zdaniem, powinny wyeliminować wady systemowe istniejące w praktyce funkcjonowania sądownictwa powszechnego oraz spowodować likwidację regulacji biurokratycznych, utrudniających sprawne zarządzanie wymiarem sprawiedliwości.
W projekcie przewidziano również uchylenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziego, gdy wyrazi on zgodę na pociągniecie go do odpowiedzialności za wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji (tak samo jak w przypadku prokuratora, wyrażenie zgody przez sędziego na pociągniecie go do odpowiedzialności za wykroczenie drogowe, uchyli odpowiedzialność dyscyplinarną).
Ponadto, wprowadzono także przesłanki ustawowe do udzielenia sędziemu urlopu dla poratowania zdrowia.
Jednocześnie proponuje się zmiany w ustawie z 26.05.1982 r. - Prawo o adwokaturze i ustawie z 6.07.1982 r. o radcach prawnych, dotyczące odbywania przez aplikantów szkolenia z zakresu działania sądownictwa powszechnego i prokuratury. Po zmianach, porozumienia dotyczące tych szkoleń minister sprawiedliwości będzie zawierał z prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej i prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych.
Źródło: www.premier.gov.pl