O tym, że rozpoczęła się procedura zmiany przewodniczącego XXVIII Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie - tzw. wydziału frankowego, pisaliśmy już w ubiegłym tygodniu. Powodem jest - jak wynikało z nieoficjalnych informacji Prawo.pl - sposób awansowania dotychczasowego przewodniczącego, czyli przy udziale tzw. neo-KRS ukształtowanej nowelizacją z grudnia 2017 r. W związku z tą decyzją swoich obaw nie kryli zarówno pełnomocnicy frankowiczów, jak i sędziowie. Tym bardziej, że tzw. neo-sędziów w wydziale jest ok. 30 - na 35 sędziów.
Warszawski wydział frankowy wyspecjalizował się w orzecznictwie dotyczącym spraw frankowiczów. Obecnie jest w nim "na biegu" ponad 45 tys. spraw, a sędziowie mają ich w referatach średnio po 1500. Dodatkowo każdego dnia wpływa tu ok. 1000 pism. Nowy przewodniczący sędzia Adam Malinowski wcześniej w wydziale frankowym nie orzekał, ale znaczenie może mieć jego doświadczenie w zakresie systemów teleinformatycznych. Dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska, pełnomocniczka ministra sprawiedliwości do spraw ochrony konsumenta, jeszcze w kwietniu mówiła serwisowi Prawo.pl, że w celu usprawnienia spraw frankowych planowanym rozwiązaniem jest digitalizacja spraw, a warszawski wydział frankowy ma być swego rodzaju pilotażem w tym zakresie. - Generalnie chodzi o to, by szybko osiągnąć efekt, który doprowadzi nas do wysokiego poziomu pracy sekretariatów i obsługi kancelaryjnej sądów. Przy czym wymaga to oczywiście szeregu działań, a obecnie jesteśmy na etapie dyskusji nad optymalnym narzędziem do zastosowania na szybko - mówiła.
Czytaj: Wydział frankowy drży w posadach - przewodniczący do wymiany >>
Kolegium nieprzekonane
Z nieoficjalnych informacji Prawo.pl wynika, że na początku tygodnia odbyło się posiedzenie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie, podczas którego był opiniowany wniosek prezesa o odwołanie dotychczasowego przewodniczącego wydziału i opinia w tym zakresie była negatywna. Dodatkowo za przewodniczącym opowiedziało się kilkunastu sędziów wydziału frankowego (o wynik posiedzenia kolegium zapytaliśmy SO w Warszawie, czekamy na odpowiedź) .
Zgodnie z art. 11 Prawa o ustroju sądów powszechnych (par. 3a) zwolnienie z funkcji przewodniczącego wydziału, przed upływem kadencji (trzy lata), może nastąpić po zasięgnięciu opinii kolegium właściwego sądu. A przed zasięgnięciem opinii prezes sądu poucza o możliwości złożenia wyjaśnień na piśmie, w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania pouczenia. Posiedzenie kolegium odbywa się nie wcześniej, niż po wpłynięciu wyjaśnień lub bezskutecznym upływie terminu do ich złożenia. Z kolei w skład kolegium SO wchodzą: prezes Sądu Okręgowego oraz prezesi sądów rejonowych z obszaru właściwości Sądu Okręgowego.
Czytaj w LEX: Staranność w wykonywaniu obowiązków przewodniczącego wydziału - kontrola wykonywania pracy przez pracowników sekretariatu >
Pełnomocnicy mieli wątpliwości
Warto też przypomnieć, że dotychczasowy przewodniczący przygotował, wraz z sędziami wydziału, pakiet zmian, które mogłyby usprawnić orzekanie we frankach. Zostały one przekazane do pełnomocnik dr Wiewiórowskiej-Domagalskiej. Obaw dotyczących zmiany na tym stanowisku nie kryli w rozmowie z Prawo.pl pełnomocnicy.
- Uważam, że nie ma obecnie przesłanek do wymiany przewodniczącego wydziału frankowego i nie uważam tego za dobrą decyzję. Przede wszystkim, mając nawet na względzie uchwałę Sądu Najwyższego w niekwestionowanym przez nikogo składzie (ze stycznia 2020 roku), sędziowie sądów powszechnych powołani przez tzw. neo-KRS nie powinni być wyłączani automatycznie. Można przełożyć ten pogląd również i na kwestię obsady stanowisk funkcyjnych. Nie jest to stanowisko polityczne. Jednak nie uważam też, że wymiana przewodniczącego w jakiś diametralny sposób pogorszy sytuację wydziału - będzie miała raczej charakter techniczny, aczkolwiek nie rozumiem potrzeby takiej zmiany - mówił jeszcze przed Kolegium Andrzej Zorski, adwokat, wspólnik w Pilawska Zorski Adwokaci.
- Podstawowe pytanie to - z jakich względów taka zmiana miałaby nastąpić. Nawet bowiem jeżeli zmiana nie jest dobrym pomysłem z jednej perspektywy, to z innej już ta ocena może wyglądać zupełnie inaczej. Pytanie w tym zakresie o współpracę i możliwość jej kontynuowania: sędziowie liniowi / sekretariat wydziału – dotychczasowy przewodniczący wydziału – Ministerstwo Sprawiedliwości (pełnomocnik do spraw ochrony praw konsumenta) - wskazywał Damian Nartowski, radca prawny, wspólnik zarządzający w WN Legal Wątrobiński Nartowski.
Podkreślał, że jeżeli to zmiana tylko po to by dokonać roszady na stanowisku, bez istotnego związku z dotychczasowym funkcjonowaniem wydziału i realnymi perspektywami poprawy jego funkcjonowania, to gruntownie należy się zastanowić nad jej przeprowadzeniem. - Zwłaszcza w kontekście także potencjalnego następcy – na ile będzie w stanie z marszu zarządzić (zarządzać) sprawnie tak dużą jednostką. Jaki ma pomysł na to - podsumowywał.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.