Rozporządzenia określają szczegółowe zasady i tryb ustalania i wypłacania uposażeń oraz uposażeń rodzinnych sędziom oraz odpowiednio prokuratorom w stanie spoczynku i członkom ich rodzin oraz terminy przekazania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenie społeczne.
Zgodnie z przepisami rozporządzenia, uposażenie oraz uposażenie rodzinne wypłaca sąd, w którym sędzia otrzymywał ostatnio wynagrodzenie lub uposażenie. W przypadku prokuratorów ma to być jednostka organizacyjna, w której prokurator otrzymywał ostatnio wynagrodzenie, albo jednostka organizacyjna, która przejęła zadania zlikwidowanej jednostki organizacyjnej prokuratury wypłacającej to wynagrodzenie.
Samo uposażenie oraz uposażenie rodzinne ma być wypłacane, poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, przy czym odnośnie do uposażenia rodzinnego nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym złożono wniosek o jego wypłatę.
Po śmierci sędziego lub prokuratora, wszystkim uprawnionym członkom jego rodziny, jak również sędziom w stanie spoczynku, przysługuje jedno łączne uposażenie rodzinne. Uposażenie rodzinne podlega podziałowi na równe części między osoby uprawnione.
W przypadku uposażenia rodzinnego, osoba ubiegająca się o jego wypłatę składa w sądzie, w którym sędzia otrzymywał ostatnio wynagrodzenie lub uposażenie, wniosek o wypłatę tego uposażenia. Jeśli chodzi o prokuratorów, wniosek powinien zostać złożony w jednostce organizacyjnej, w której prokurator otrzymywał ostatnio wynagrodzenie, albo jednostce organizacyjnej, która przejęła zadania zlikwidowanej jednostki organizacyjnej prokuratury wypłacającej to wynagrodzenie.
Zasadą ma być, że uposażenie oraz uposażenie rodzinne wypłaca się osobie uprawnionej w formie pieniężnej raz w miesiącu z dołu, w terminie wypłat wynagrodzenia.
Oba rozporządzenia (Dz. U. z 2017 r. poz. 198, 199) wchodzą w życie z dniem 1 lutego 2017 r.
Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl