Prawie cztery lata zajęło spółdzielni mieszkaniowej pozbycie się właściciela mieszkania, który nie płacił czynszu. A i to nie koniec spraw sądowych.
Rada nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej „Puławska” w Warszawie uchwaliła we wrześniu 2010 r. wykluczenie ze spółdzielni jej członka Lecha K. z powodu wieloletniego nie płacenia za czynsz. Lech K. kilka lat temu odziedziczył niewielkie mieszkanie, lecz w dobrym punkcie miasta. Wprowadził się i czynszu nie opłacał w latach 2009-2011. Twierdził, że jego dochody to zaledwie 300 zł miesięcznie, a czynsz wynosił 127 zł.
Lech K. wystąpił do sadu o unieważnienie uchwały, gdyż jego usuniecie z członków spółdzielni jest bezprawne, „nie płacił czynszu, bo nie wiedział ile jest winien”.
Sąd rejonowy w wyroku z 12 czerwca 2012 r. odwołanie od uchwały uznał za bezzasadne, stwierdzając, że Lech K. ma dwa wyroki opatrzone nakazem zapłaty na rzecz spółdzielni.
Lech K. złożył apelację, sprawa była dwa razy rozpatrywana przez Sąd Apelacyjny, który za pierwszym razem uchylił wyrok I instancji.
Przedstawiciel spółdzielni przekonywał, że prawem spółdzielców jest pojęcie decyzji o wykluczeniu członka, który nie spełnia podstawowych obowiązków, jakim jest płacenie czynszu. Lech K. był ponadto członkiem komisji rewizyjnej i dobrze orientował się co do opłat.
Tym razem 7 sierpnia br. Sąd Apelacyjny oddalił skargę Lecha K. Uznał, ze sąd I instancji słusznie stwierdził, iż uchwały są zgodne z prawem czyli ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych. Art. 24 mówi, że właściciel lokalu może zaskarżyć do sądu uchwałę walnego zgromadzenia spółdzielni w takim zakresie, w jakim dotyczy ona jego prawa odrębnej własności lokalu.
Zdaniem sądu istniały podstawy do wykreślenia skarżącego z listy członków spółdzielni. Powodem są pięcioletnie zaległości w opłatach. Sędzia sprawozdawca Urszula Wiercińska zauważyła, że powód ma jeszcze możliwość zaskarżyć nieskuteczność doręczenia uchwał, co otwiera drogę do ich uchylenia. Jednak Sąd Apelacyjny nie Mozę wychodzić poza żądania strony.
Sygnatura akt VI ACa 1136/12, wyrok z 7 sierpnia 2013 r.
SA: niepłacenie czynszu powoduje utratę mieszkania spółdzielczego
Członek spółdzielni będący właścicielem mieszkania może być pozbawiony tego lokalu z powodu notorycznego nie płacenia czynszu orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.