Sąd Apelacyjny w Krakowie w sprawie o ochronę dóbr osobistych przypomniał, że dowód z przesłuchania stron ma specyficzny charakter.
Zgodnie z art. 299 k.p.c. jeżeli po wyczerpaniu środków dowodowych lub w ich braku pozostały niewyjaśnione fakty istotne dla rozstrzygnięcia sprawy, sąd dla wyjaśnienia tych faktów może dopuścić dowód z przesłuchania stron.
Sąd Apelacyjny wskazał, że z istoty zeznania stron mają charakter subsydiarny, a więc pomocniczy. Przedstawiony przepis kodeksu postępowania cywilnego wskazuje właśnie na taki charakter tego dowodu, a nie określa kolejności prowadzenia dowodów.
LEX Navigator Postępowanie Cywilne>>>
Sąd Apelacyjny podkreślił, że dowód z przesłuchania stron nie służy umożliwieniu stronie ustosunkowania się do zebranego wcześniej materiału dowodowego. Dowód ten ma pozwolić na wyjaśnienie okoliczności, które nie zostały jeszcze wyjaśnione w toku postępowania dowodowego.
Co istotne, ustosunkowanie się stron do zebranego materiału dowodowego następuje przez wypowiedzi stron - ich oświadczenia procesowe. Tym samym, dowód z zeznań stron nie może służyć uzyskiwaniu od nich oświadczeń procesowych.
Tak wskazał Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z dnia 3 marca 2015 r. w sprawie I ACa 616/14, LEX nr 1667576.
LEX nr 1667576.
SA: dowód z zeznań stron ma charakter pomocniczy
Dowód z przesłuchania stron nie służy umożliwieniu stronie ustosunkowania się do zebranego wcześniej materiału dowodowego, ale złożeniu zeznań o faktach, które nie zostały dostatecznie wyjaśnione - przypomniał Sąd Apelacyjny w Krakowie.