Więcej: Komisja Wenecka: osłabienie TK zagraża rządom prawa w Polsce>>
- W związku z tym, że rozwiązanie tej patowej sytuacji wymaga współpracy wszystkich sił politycznych w Polsce, pani premier Beata Szydło, traktując z powagą opinię Komisji i szanując demokrację, postanowiła przekazać tę opinię do Sejmu na ręce pana marszałka Marka Kuchcińskiego wraz ze wszystkimi naszymi uwagami i zastrzeżeniami - oświadczył rzecznik rządu Rafał Bochenek. - Parlamnetarzyści, którzy są reprezentantami narodu powinni podjąć wspólną pracę nad wyjściem z tego politycznego sporu. Z racji tego, że ustawa o Trybunale Konstytucyjnym była projektem poselskim, spór ten powinien być rozwiązany z zaangażowaniem i współpracą wszystkich klubów parlamentarnych - oświadczył rzecznik.
W odneisieniu do publikacji wyroku TK z 9 marca br. stwierdził, że rząd podtrzymuje zdanie, "że rząd Rzeczyspolitej Polskiej nie może publikować stanowiska niektórych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, które nie jest oparte na przepisach prawa". I dodał, że ta kwestia również wymaga wypracowania konsensusu.
Rzecznik stwierdził też, że rząd apeluje do wszystkich sił politycznych w Polsce, "aby wspólnie na drodze dialogu, bez negatywnych emocji rozwiązali spór wokół Trybunału Konstytucyjnego".
Czytaj: Opinie Komisji Weneckiej niewiążące, ale państwa stosują się do nich>>
Osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce - oceniła Komisja Wenecka.
Komisja, organ doradczy Rady Europy, przyjęła w piątek 11 marca br. opinię w sprawie polskiego TK. Wystąpił o nią w grudniu szef MSZ Witold Waszczykowski. W lutym w Polsce przebywała delegacja KW, aby sprawozdawcy mogli przygotować opinię.
Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".
Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK. Zauważono, że wysokie kworum i wymagana do przyjęcia orzeczeń większość dwóch trzecich sędziów Trybunału, co uniemożliwi pracę nad pilnymi sprawami, "sprawi, że Trybunał będzie nieefektywny". (ks/pap)
Dowiedz się więcej z książki | |
Polskie prawo konstytucyjne
|