Głównym założeniem przygotowanego - i zaaprobowanego przez członków Komisji Wspólnej - projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków organizacyjnych i technicznych, które powinien spełniać system teleinformatyczny służący do identyfikacji użytkowników - jest opracowanie strony technicznej i kwestii formalnych, które powinien spełniać system teleinformatyczny m.in. służący do wydawania certyfikatów do elektronicznego kontaktu z administracją publiczną
Kolejny projekt określa zasady potwierdzania, przedłużania ważności, wykorzystania i unieważniania profilu zaufanego na elektronicznej platformie usług administracji publicznej. Określa także zasady składania podpisu za pomocą profilu zaufanego na ePUAP, a także warunki przechowywania oraz archiwizowania dokumentów i danych. Profil zaufany ePUAP jest bezpłatną alternatywą dla podpisów elektronicznych. Posługując się profilem zaufanym ePUAP będzie można załatwić większość spraw administracyjnych za pośrednictwem Internetu. Przyspieszy załatwienie spraw w urzędach, w większości przypadków bez konieczności osobistego pojawienia się w urzędzie. Profil zaufany ePUAP to darmowe narzędzie, które umożliwi łatwe podpisywanie pism składanych drogą elektroniczną do urzędów publicznych, bez konieczności stosowania dodatkowych podpisów elektronicznych. Aby otrzymać profil zaufany na ePUAP należy założyć konto (profil) na www.epuap.gov.pl, a następnie jednorazowo potwierdzić osobiście swoje dane osobowe z danymi wprowadzonymi do systemu. Jeśli weryfikacja przebiegnie pozytywnie, konto na ePUAP uzyska status zaufanego.
O profil zaufany ePUAP będą mogły ubiegać się osoby fizyczne, posiadające konto na ePUAP, a także cudzoziemcy, którzy mają nadany numer PESEL.
W rozporządzeniu określono podmioty upoważnione do potwierdzania profilu zaufanego ePUAP. Potwierdzenia profilu zaufanego ePUAP będą dokonywali m.in.: prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wojewoda, naczelnik urzędu skarbowego oraz konsul, a także upoważnieni do tego pracownicy tych instytucji.
Rozporządzenie określa zawartość profilu zaufanego ePUAP, o następujące dane: imię, nazwisko, numer PESEL, identyfikator użytkownika ePUAP, identyfikator profilu zaufanego ePUAP, czas jego potwierdzenia, datę ważności, adres poczty elektronicznej, określenie sposobu autoryzacji. Profil zaufany ePUAP będzie ważny przez okres 3 lat, przy czym może być przedłużany przed upływem jego ważności.
Projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie zakresu i warunków korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej określa zakres i warunki korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej, w tym m.in.:
-
warunki założenia konta na ePUAP;
- obowiązki usługodawcy w zakresie korzystania z ePUAP;
- uprawnienia użytkownika w zakresie korzystania z ePUAP;
- prowadzenia katalogu usług na ePUAP;
- przykładowy katalog usług udostępnianych przy użyciu ePUAP.