Wystąpienie Rzecznika ma związek z
z odwołaniem sędzi Justyny Koska-Janusz  przez ministra sprawiedliwości z delegacji do Sądu Okręgowego w Warszawie. Jak zauważa RPO, w decyzji dotyczącej odwołania nie wskazano jednak powodów takiego rozstrzygnięcia. Rzecznik poprosił więc Zbigniewa Ziobrę o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

RPO zauważa, że aktualnie brzmienie przepisów  ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych nie nakłada na Ministra Sprawiedliwości obowiązku uzasadnienia decyzji o odwołaniu sędziego z delegacji. Jednak RPO już dwukrotnie (w wystąpieniach generalnych z 25 września 2015 r. oraz z dnia 19 stycznia 2016 r.) zwracał Ministrowi uwagę, że takie rozwiązanie budzi poważne wątpliwości konstytucyjne.

Rzecznik postulował wprowadzenie do Prawa o ustroju sądów powszechnych przepisów, które w  sposób szczegółowy regulowałyby przesłanki i tryb odwołania sędziego z delegacji, jak również wprowadzenie możliwości wniesienia przez sędziego środka zaskarżenia do sądu na decyzję Ministra Sprawiedliwości.

Dowiedz się więcej z książki
Pozycja ustrojowa sędziego
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł



W odpowiedzi z 4 marca 2016 r., podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak zapewnił Rzecznika, że zagadnienie dotyczące delegacji sędziów - przy uwzględnieniu stanowiska RPO - zostanie rozważone w ramach planowanej reformy sądownictwa. Do chwili obecnej jednak projekt zmian legislacyjnych w tym zakresie nie został opublikowany.

 

- Przypadek sędzi Justyny Koski-Janusz jest przykładem tego, że regulacje odnoszące się do instytucji odwołania sędziego z delegacji powinny zostać jak najszybciej zmienione - czytamy w wystąpieniu.