RPO przypomina, że w związku z pełnieniem przez funkcji Krajowego Mechanizmu Prewencji, pracownicy Biura Rzecznika dokonują wizytacji prewencyjnych we wszystkich miejscach detencji w Polsce, między innymi w izbach wytrzeźwień. Podczas tych wizytacji wątpliwości wzbudził kwestia instalowania kamer telewizji przemysłowej w tego typu placówkach. Możliwość stosowania monitoringu dopuszcza rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 lutego 2004 r. w sprawie trybu doprowadzania, przyjmowania i zwalniania osób w stanie nietrzeźwości oraz organizacji izb wytrzeźwień i placówek utworzonych lub wskazanych przez jednostkę samorządu terytorialnego. Jak podkreśla prof. Irena Lipowicz, Krajowy Mechanizm Prewencji nie ma wątpliwości co do tego, że monitorowanie pomieszczeń izb wytrzeźwień przyczynia się do polepszenia bezpieczeństwa osobom przebywającym na ich terenie oraz zapobiega zaistnieniu wypadków nadzwyczajnych. Zauważa jednak, że jednocześnie wiąże się to z ograniczeniem ich konstytucyjnie chronionego prawa do prywatności, które może podlegać ograniczeniom tylko w drodze ustawy. Tymczasem – zauważa RPO - żaden przepis ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie przewiduje stosowania w izbach wytrzeźwień telewizji wewnętrznej.
Rzecznik praw obywatelskich zwraca się z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie oraz rozpoczęcie procesu legislacyjnego zmierzającego do nadania ustawowego charakteru normom prawnym dotyczącym stosowania monitoringu w izbach wytrzeźwień oraz wprowadzenia szczegółowych regulacji w tym zakresie.
RPO: kamery w izbie wytrzeźwień budzą wątpliwości
Monitoring w izbach wytrzeźwień zwiększają bezpieczeństwo przebywających w nich osób, ale też naruszają ich konstytucyjnie chronione prawo do prywatności twierdzi rzecznik praw obywatelskich. RPO oczekuje od ministra zdrowia nowego uregulowania tego problemu.