Trybunał uznał, że NBP ma wyłączność na ustalanie i realizowanie polityki pieniężnej, a działalność KDPW, który rozlicza transakcje na rynku finansowym, wiąże się z realizacją konstytucyjnych zadań banku. Dodatkowo TK zauważył, że postulowany przez rząd nadzór administracyjny nad Krajowym Depozytem nie jest tak skuteczny, jak dotychczasowy nadzór właścicielski. NBP traci możliwości efektywnego oddziaływania poprzez udział w organach statutowych spółki, na kierunki działalności KDPW czytamy w dokumencie. - Z uzasadnienia wyroku wynika, że Komisja Nadzoru Finansowego pytana o opinię była innego zdania, niż ostatecznie sędziowie. Wprowadzona zmiana nie narusza wartości i dóbr publicznych, które KNF ma chronić za pomocą przyznanych kompetencji - czytamy w Parkiecie.
Sędziowie TK zajęli się nowelizacją po tym, jak prezydent zgłosił wątpliwości co do zapisów ustawy, nakazujący NBP sprzedać posiadany pakiet akcji Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Trybunał uznał, że taki nakaz godzi w niezależność banku centralnego. Pozostałe przepisy mogą wejść w życie, kontrowersyjny zapis zdaniem TK nie jest bowiem nierozerwalnie związany z ustawą. Polska wciąż nie przyjęła dyrektywy MiFID. W marcu 2009 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził jednak, że Polska musi niezwłocznie wdrożyć zapisy dyrektywy. W przeciwnym razie ETS może nałożyć na nasz kraj grzywnę.
(Źródło: Parkiet/KW)
Przepisy MiFID coraz bliżej
Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku dotyczącego zgodności nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Od tego prezydent Lech Kaczyński uzależniał ostateczne podpisanie ustawy. Rynek finansowy czeka na zmiany od listopada 2007 r. do tego czasu Polska powinna wdrożyć przepisy dyrektywy MiFID.