Chodzi o nowelę ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (druk sejmowy nr 2516), przygotowaną przez posłów Platformy Obywatelskiej. Wnioskodawcy zauważają, że skuteczność postępowań egzekucyjnych wciąż jest na niskim poziomie, a możliwość wyboru komornika, którą ustawa daje wierzycielowi doprowadziła do rozwarstwienia wielkości kancelarii i pominięcia często skuteczniejszych komorników z mniejszych kancelarii.
Czytaj:
Nowe prawo trochę ograniczy prawo wyboru komornika>>>

Aby zapobiec pogłębianiu się tego zjawiska, posłowie proponują, by możliwość przyjęcia dodatkowej sprawy od wierzyciela była uzależniona od skuteczności prowadzonych przez komornika spraw.

Ten pomysł nie podoba się przedsiębiorcom. Zwracają uwagę, że ograniczenie możliwości wyboru komornika negatywnie odbije się na szybkości i skuteczności postępowań egzekucyjnych. Oceniają również, że zamiast pomóc małym kancelariom komorniczym w rozwoju, zmiany tylko im zaszkodzą.

"Jeśli trafią do nich nowe sprawy, to najpewniej te „gorsze", znacznie mniej profitowe reegzekucje. Niska skuteczność takich spraw i ich kumulacja w jednej kancelarii może doprowadzić do zapaści takich kancelarii i wycofania się części młodych komorników z wykonywania zawodu. Docelowo więc projekt zaszkodzi całemu wymiarowi sprawiedliwości, większości kancelarii komorniczych, w tym kancelariom o najmniejszym wpływie spraw. Istnieje poważne ryzyko, iż nastąpi generalny odwrót od wykorzystania wymiaru sprawiedliwości (sądów i komorników) do masowego dochodzenia należności na rzecz alternatywnych metod i narzędzi windykacyjnych (choćby wykorzystania długookresowej współpracy z firmami windykacyjnymi)." - pisze w liście do Rafała Grupińskiego, przewodniczącego KP PO, Henryka Bochniarz, prezydent konfederacji Lewiatan.

Podkreśla, że projekt wymaga poprawek i prosi o możliwość wspólnego umówienia propozycji zmian w postępowaniu egzekucyjnym.
"Rozwiązaniem, które „rozwarstwienie kancelarii komorniczych" mogłoby zmniejszyć, jest przede wszystkim zmiana oraz promowanie nowego podejścia wśród komorników do prowadzenia egzekucji i współpracy z wierzycielami, a także praca nad dalszą informatyzacją egzekucji, tak jak to nastąpiło w postępowaniu sądowym (np. e-sąd)." - podkreśla Bochniarz.